اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اینترنت جلوتر از کتاب‌های چاپی

اینترنت جلوتر از کتاب‌های چاپی
 منصور واعظی در این مراسم رونمایی که با حضور رییس کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد، گفت: یکی از اتفاقات ارزشمند چند سال اخیر، از بین رفتن این توهم بوده که مردم ایران اهل مطالعه نیستند. این اتهام به مرور برطرف شده و امروز کمتر کسی از آن صحبت می‌کند. گزیده ای از اظهارات این مسئول فرهنگی را در ادامه می خوانید خیلی جالب است:

– طبق آخرین سنجشی که اردیبهشت ماه امسال انجام دادیم، سرانه مطالعه هموطنان 75 دقیقه بوده که بیش از 15 دقیقه‌اش به کتاب اختصاص داشته است. در سال 90 هر ایرانی 2 و نیم جلد کتاب خوانده و بیش از 21 دقیقه از این آمار به مطالعه قرآن و ادعیه اختصاص داشته و مابقی هم به مطالعه نشریه و مطالعه در فضای مجازی پرداخته شده است.

– در 4 سال اخیر با بررسی‌ها مشخص شده است که گرایش به مطالعه در فضای مجازی هر روز در حال افزایش است. این موضوع بین جوانان کشور شتاب بیشتری دارد. سنجش‌ها حتی نشان می‌دهند که میزان مطالعه نوجوانان هم در فضای مجازی نسبت به مطالعه مکتوب بیشتر شده است.
 
– اگر بخواهیم به واقعیت بپردازیم، باید بگوییم که جامعه به سمت فضای مجازی حرکت می‌کند. ما هم به عنوان متولیان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اگر رسالتی درباره مطالعه مردم داریم، باید به این موضوع توجه داشته باشیم. یکی از سنجش‌هایی که در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌دهیم، این است که 100 کتابی که در طول سال بیشترین میزان امانت را به خود اختصاص داده‌اند، معرفی می‌کنیم. در سال اولی که وارد نهاد شده بودیم، یعنی 6 سال پیش، فهرستی که از این 100 کتاب تهیه شده بود، راضی کننده نبود و به نظر می‌رسید مطالعه مردم در جهت اهداف و گرایش‌های دینی جامعه و انقلاب نبود.

– در آخرین سنجشی که در این زمینه انجام دادیم، بیش از 50 درصد کتاب‌های فهرست، عناوینی بودند که طی 2 تا 3 سال اخیر منتشر شده‌اند و باقی کتاب‌ها هم انصافا کتاب‌های خوب و با کیفیتی بودند. به این ترتیب احساس می‌شود با برنامه‌ریزی مناسب و بدون هیچ اجباری، مطالعه مفید در کشور در حال شکل‌گیری است.

در این مراسم حجت الاسلام آقا تهرانی نیز در سخنانی گفت: برنامه‌های نرم‌افزاری از امکانات دنیای امروز هستند که به واسطه آن‌ها می‌توان انسان‌ها را به مسیر هدایت رهنمون کرد اما به همین میزان هم این نرم‌افزارها می‌توانند ابزار شیطان باشند. آنطور که روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گزارش داد، وی در ادامه افزود: من به عنوان یک بچه طلبه سعی می‌کنم حمایت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس را به این سو متوجه کنم و از کاری دریغ نکنم.

این مراسم در یک سالن کوچک در حال برگزاری است. معمولا کارهای بزرگ به همین صورت‌اند و در مکان‌های کوچک انجام می‌شوند. بنابراین از این کوچک بودن‌ها نترسید چون کارهای بزرگ در هر صورت خود را نشان خواهند داد. وی افزود: ولایت فقیه واقعا یکی از نعمت‌های ارزشمند الهی است؛

 
گرچه ما قدرش را نمی‌دانیم. در حکایات داریم که یک ماهی کوچک به مادرش گفت این آب که می‌گویند کجاست؟ مادرش گفت بگذار از آب که بیرون افتادی خودت متوجه خواهی شد. این داستان، حکایت ماست که یا قدر ولایت را نمی‌دانیم یا به آن بی‌توجه‌ایم؛ به ویژه خواص جامعه. مشخصا به خودم اشاره دارم که هرچه بیشتر در ولایت غرق می‌شویم، کمتر درک‌اش می‌کنیم.