وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

درباره مولتی‌ویتامین چه میدانید؟

میلیون ها نفر در سراسر دنیا به‌خصوص آمریكایی‌ها هر روز بدون استثنا یك عدد مولتی‌ویتامین مصرف می‌كنند.

 آنها هر وقت كه بخواهند به داروخانه یا حتی سوپر‌ماركت‌ها رفته و قرص‌های مولتی‌ویتامین را تهیه می‌كنند چون فكر می‌كنند بدنشان به آنها احتیاج دارد، پس با صلاحدید خود و بدون مشورت با پزشك آن‌را مصرف می‌كنند.  اما آیا واقعا مصرف روزانه این ویتامین‌ها ضروری است و باید علاوه بر مصرف مواد غذایی روزانه آنها را هم مصرف كنیم؟

ویتامین‌ها و املاح موادی هستند كه بدن شما برای رشد و عملكرد طبیعی به آنها احتیاج دارد.  بعضی از آنها واكنش‌های شیمیایی مهم و حیاتی را تسهیل می‌كنند و بعضی دیگر در ساختار بدن نقش دارند.

متخصصان تغذیه به این مواد ریز مغذی می‌گویند كه كمبود آنها در بدن باعث بروز بیماری می‌شود.  پروفسور كراس استاد تغذیه دانشگاه كلمبیا معتقد است كه  اگر افراد رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشند دریافت این ریز‌مغذی‌ها بسیار راحت است.

متأسفانه اغلب مردم این‌كار را نمی‌كنند و با مصرف تنها یك تا 2 وعده میوه و سبزیجات مقدار كافی از ریز‌مغذی‌ها را دریافت نمی‌كنند. این در حالی است كه برای دریافت ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن باید حداقل 5 وعده در روز میوه و سبزی مصرف شود. شاید به همین دلیل بعضی متخصصان برای مردم مولتی‌ویتامین تجویز می‌كنند چون اكثریت رژیم غذایی مناسبی ندارند.

نكته اینجاست كه با مصرف این قرص‌ها تمام مواد مورد نیاز بدن تامین نمی‌شود چون بعضی عناصر كمیاب و مورد نیاز بدن فقط در مواد غذایی وجود دارند. متخصصان تغذیه معتقدند اگر مردم رژیم غذایی مناسب شامل تمام گروه‌های مواد غذایی نداشته و بعد انتظار داشته باشند با مصرف این قرص‌ها مواد مورد نیازشان تامین شود در اصل خودشان را گول می‌زنند و به تدریج ناچارند تاوان این كار را بپردازند چون هیچ‌چیز جای تغذیه سالم را نمی‌گیرد.

البته اگر با مشاهده انواع مولتی‌ویتامین‌ها و مكمل‌های غذایی كه با رنگ‌ها و شكل‌های مختلف در داروخانه‌ها وجود دارند شوكه شوید جای تعجب نیست چون آن‌قدر متنوع و رنگارنگ‌ هستنند و آن‌قدر در مورد آنها تبلیغ می‌شود كه ناخودآگاه مردم جذب آنها شده و حس می‌كنند اگر مصرف نكنند سلامتی آنها به خطر می‌افتد. این در حالی است كه بسیاری از ادعاهای سازندگان این داروها در مورد فواید آنها هنوز اثبات نشده است و یا جعلی و ساختگی است. اما بعضی از آنها برای گروه‌های خاصی از مردم، مفید هستند.

پروفسور گروتو متخصص تغذیه و سخنگوی انجمن تغذیه آمریكا معتقد است كه  اكثر تولید‌كنندگان مولتی‌ویتامین‌ها انواع مختلفی از این قرص‌ها را برای مردان، زنان، كودكان و سالمندان تقسیم‌بندی می‌كنند و اگر هم قرار به مصرف این داروها باشد نكته حساس انتخاب نوع مناسب آن براساس گروه سنی و شرایط سلامت فردی است چون سطح مطلوب انواع مواد‌مغذی براساس سن و جنس متفاوت است. به‌عنوان مثال زنانی كه در سنین قبل از یائسگی هستند نسبت به كودكان و سالمندان به آهن بیشتری نیاز دارند.

در مقابل، سالمندان در دریافت و جذب ویتامین ب 12 مورد نیاز بدن از منابع طبیعی با مشكلاتی روبه‌رو هستند و شاید برای رفع این نیاز به مكمل‌ها احتیاج پیدا كنند.  ضمنا باید به این نكته هم توجه داشت كه قرص‌های مولتی‌ویتامین هم به هر حال دارو هستند با عوارض خاص و به همین دلیل توجهات ویژه‌ای را می‌طلبند.

 
 
پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز