اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

درباره تلفن‌های بی‌سیم خانگی

مجموعه : دانستنی ها

تلفن بی‌سیم چیست؟

تلفن بی‌سیم مرکب از یک گوشی تلفن و یک دستگاه ثابت است، به گونه‌ای که ارتباط گوشی تلفن، بدون استفاده از سیم و از طریق ارسال و دریافت امواج رادیویی با دستگاه ثابت برقرار می‌شود. در این دستگاه‌های تلفن، خط تلفن به دستگاه ثابت که خود مرکب از فرستنده، گیرنده رادیویی و آنتن است، متصل می‌شود. گوشی تلفن بی‌سیم و دستگاه ثابت هر یک دارای فرستنده و گیرنده امواج رادیویی است و همانند سایر دستگاه‌های بی‌سیم، استفاده از آن تابع قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیر حرفه‌ای (آماتوری) است. از منظر قانون، تلفن‌های بی سیم برحسب قدرت ارسال و فرکانس به دو دسته مجاز و غیرمجاز تقسیم می‌شوند.

 

محدوده فرکانس مجاز تلفن‌های بی‌سیم:

اصول سیاست‌گذاری طیف فرکانس که از منابع ملی کشور محسوب می‌شود مبتنی بر نیل اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حفظ امنیت ملی به منظور ایجاد زمینه ارائه خدمات عمومی به آحاد ملت است. به همین منظور براساس سیاست گذاری فعلی، محدوده‌های زیر به تلفن بی‌سیم اختصاص داده شده است:

باند 46 تا 47 مگاهرتز

49 تا 50 مگاهرتز

86 تا 88 مگاهرتز

931 تا 932 مگاهرتز

 

 

شناسه ایمنی تلفن بی‌سیم:

مجهز بودن به شناسه ایمنی از مشخصات مهم تلفن بی‌سیم مجاز است. این شناسه بین دستگاه ثابت و گوشی بی‌سیم مشترک است. هر دستگاه تلفن بی‌سیم از شناسه واحد استفاده می‌کند. بنابراین گوشی تلفن بی‌سیم مجهز به شناسه ایمنی عددی فقط با دستگاه ثابت خود ارتباط برقرار می‌کند که مانع هم‌شنوایی، شنود یا سرقت بوق توسط سایر استفاده کنندگان تلفن بی‌سیم می‌شود و تلفن‌هایی که فاقد این مشخصه باشند، غیرمجاز محسوب می‌شوند.

تلفن بی‌سیم مجاز فاقد هرگونه آنتن هوایی است و آنتن دستگاه ثابت روی آن نصب شده است.

 

توصیه‌های لازم برای خرید

با توجه به نكاتی كه ذكر شد و به منظور جلوگیری از سوء استفاده و زیان احتمالی توجه به موارد زیر توصیه می‌شود:

– طبق مواد 1، 6 و 10 قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیر حرفه‌ای وارد كردن تجهیزات رادیوئی به كشور، خرید، فروش و استفاده ازدستگاه‌های فرستنده بی‌سیم بدون اجازه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ممنوع است.

– هنگام خرید از فروشگاه‌های عرضه‌كننده تلفن بی‌سیم حتما فاكتور خرید ممهور به مهر فروشگاه را دریافت نمایید. خریدار و فروشنده به عنوان افرادی كه از مشخصات تلفن‌های بی‌سیم مجاز و غیرمجاز بایستی آگاهی و اطلاع داشته باشند، ملز‌م ‌هستند از مجاز بودن آن اطمینان حاصل كرده و فروشنده باید آن را در فاكتور فروش قید نماید تا چنانچه بعدا خلاف آن ثابت شود از طریق اتحادیه صنفی مسئله پیگیری گردد.

لیست برخی از تلفن‌های بی‌سیم غیرمجاز

 

منبع: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران

 

پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز