وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

دیر یا زود خوابیدن چه تأثیراتی روی بدن ما دارد؟

دیر یا زود خوابیدن چه تأثیراتی روی بدن ما دارد؟
عادات خواب شبانه اعم از دیر یا زود خوابی نه تنها بر زندگی اجتماعی تاثیر می گذارد، بلکه پیامدهایی برای سلامت فرد نیز به دنبال دارد.

محققان انگلیسی و استرالیایی می گویند: عادات خواب هر فرد که کرونوتایپ (عادات زمانی) خواب نامیده می شود، می تواند بر چاقی و لاغری فرد، باروری، سطح درد و حتی خطر ابتلا به سرطان تاثیر بگذارد. این محققان با بررسی عادات خواب و شخصیت بیش از ۲۰۰ نفر به این نتیجه رسیدند کسانی که شب ها دیر وقت به تختخواب می روند، خودخواه تر از دیگران هستند و علاقه بیشتری به توطئه چینی دارند. محققان براین باورند کرونوتایپ خواب هر فرد توسط ساعت بیولوژیکی بدن تعیین می شود و به شدت تحت تاثیر ژن ها قرار دارد.

کسانی که زود به خواب می روند بیشتر احساس خستگی می کنند

بر اساس نتایج این تحقیقات، کسانی که به طور معمول شب ها زود می خوابند، بیشتر احساس خستگی می کنند. همان طور که ساعت بیولوژیکی بدن کنترل زمان خواب و بیداری را در دست دارد، بدن انسان سیستم دیگری هم دارد که احساس خواب آلودگی و نیاز به خواب را در طول روز به وجود می آورد. نقطه اوج آن زمانی است که بدن در خسته ترین حالت قرار دارد و به رختخواب می رود.

ژن Period-۳ بر این سیستم تاثیر می گذارد. در بدن هر انسان دو نسخه از این ژن وجود دارد که هر کدام را از یک والد به ارث می برد. اگر هر دو نسخه شبیه هم باشد انسان جزو آن دسته از کسانی است که شب ها زود می خوابند و یا برعکس شب ها تا دیر وقت بیدار هستند. این سیستم در کسانی که در طول روز کار می کنند و شب زود به خواب می روند خیلی سریع تر از دیگران به وجود می آید. در نتیجه این افراد در طول روز سریع تر خسته می شوند.

کسانی که زود می خوابند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان قرار دارند

کسانی که به صورت معمولی شب ها زود می خوابند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به انواع سرطان نظیر سرطان سینه و سرطان روده بزرگ قرار دارند. محققان می گویند کاهش هورمون ملاتونین که دارای خواص آنتی اکسیدانی است در این افراد، خطر ابتلای آنها را بالا می برد.

کسانی که دیر می خوابند چاق تر هستند

کسانی که به طور معمول شب ها زود می خوابند، نیم ساعت تا یک ساعت بعد از بیدار شدن صبحانه می خورند. ساعت بیولوژیک بدن، متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد و در مقابل کسانی که دیرتر می خوابند، معمولا در نیمه شب یک وعده غذایی می خورند. در بررسی انجام شده ۱۱۹ نفر داوطلب چاق که نیمی ازآنها معمولی و نیمی دیگر دیرخواب بودند، دسته دوم یعنی دیرخواب ها دوبرابر بیش از دسته اول، بعد از ساعت ۸ شب کالری مصرف می کردند. از طرف دیگر وعده های غذایی شب به دلیل کم تحرکی در طول شب بیشتر ذخیره و باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

دیرخواب ها بیشتر خروپف می کنند

در تحقیقاتی که بر روی ۱۱ نفر دیرخواب در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد، مشخص شد سطح HDL یا کلسترول خوب خون در این افراد پایین تر است. همچنین این افراد بیشتر از دیگران خروپف می کنند. محققان می گویند اضافه وزن این افراد می تواند بر وضعیت گردن تاثیر بگذارد و باعث خر و پف شود. همچنین مشخص شد هورمون های استرس زا در دیرخواب ها بیشتر از دیگران است.

دیرخواب ها حافظه ضعیف تری دارند

کسانی که دیروقت به رختخواب می روند و صبح زود برای رفتن به سر کار بیدار می شوند، آخرین مرحله خواب یعنی REM را ندارند. این مرحله بر روی یاد آوری خاطرات و حافظه تاثیر دارد.

دیر خواب ها درد بیشتری احساس می کنند

نداشتن خواب عمیق، آستانه درد را در این افراد پایین می آورد. بدن حدود ساعت ۴ صبح مولکول های ضد التهاب آزاد می کند. این مولکول باعث تسکین درد می شود. در صورتی که فرد دیر به خواب رفته باشد این مرحله آزادسازی را نخواهد داشت و در نتیجه درد بیشتری احساس می کند.