این پسران خطرناکند، با آن ها ازدواج نکنید!

این پسران خطرناکند، با آن ها ازدواج نکنید!
هر چیزی را که بتوانید به شانس و اقبال حواله کنید یا فکر کنید با صبوری آن را تحمل خواهید کرد، این یکی را نمی توانید. زندگی با فردی که بیمار نیست اما عادی هم به نظر نمی رسد بسیار دشوار و دردسرساز است و بدتر از همه آنکه کمتر کسی می تواند باور کند زندگی شما این همه دردسر پنهان داشته باشد. بنابراین بهتر است چشمان تان را باز کنید تا در چاله افراد مبتلا به اختلال شخصیت نیفتید.

تشخیص بیماری های روانی آسان نیست و گذشته از تخصص درمانگر، به بررسی همه جانبه شخصیت و سبک زندگی بیمار نیاز دارد. ما هم در این مطلب نمی خواهیم تنها با بیان 5 ویژگی، در مورد کسی قضاوت کنیم و مهر بیماری را بر پیشانی او بچسبانیم اما این بار، با بیان اصلی ترین شاخصه های چند بیماری روانی، از شما می خواهیم پیشنهاد ازدواجی که شنیده اید را بیشتر بررسی کنید.

شاید پارانوئید است

مثل کارآگاه دنبال اشتباهات شماست

1 – بدون هیچ دلیلی فکر می کند دیگران از او سوءاستفاده می کنند یا سرش را کلاه می گذارند؟

2 – گرچه بسیاری از رازهای شما را می داند اما حتی به شما هم سخت اعتماد می کند و سفره دلش را برای تان باز نمی کند؟

3 – وقتی از مشکلی شکایت می کنید، فکر می کند به او طعنه می زنید و او را به خاطر ناتوانایی اش مقصر می دانید؟

چرا نباید با او ازدواج کنید؟

زندگی با چنین مردی آسان نیست. در تمام لحظاتی که دوستت دارم را از زبان او می شنوید، گرفتار یک تعقیب و گریز هم هستید. هرقدر ادعای عاشق بودن او بیشتر شود، شک کردن ها و تهدیدهایش هم بیشتر می شود. شاید فکر کنید به مرور می توانید اعتمادش را به دست بیاورید و زندگی آرامی را در کنارش بسازید، اما اگر این بیماری در زندگی او ریشه دوانده باشد، حتی متخصصان هم از پس محو کردنش به آسانی برنمی آیند. چراکه چنین بیماری به درمانگرش هم اعتماد نمی کند.

شاید شخصیت بینابینی دارد

تنها و بد دهن است

1 – نمی تواند روابطش (نه عاشقانه و نه دوستانه) را حفظ کند و زندگی اش پر است از رد پای آدم هایی که رفته اند؟

2 – از آسیب زدن به خودش نمی ترسد، سابقه اعتیاد و رفتارهای پرخطر دارد و سبک زندگی سالمی را انتخاب نمی کند؟

3 – بارها اقدام به خودکشی کرده یا از آن حرف زده و با هر ناکامی کوچکی موضوع خودکشی را پیش می کشد؟

4 – ثبات عاطفی ندارد، با بهانه های کوچک و بی اهمیت، آشفته می شود و بددهنی می کند یا به دیگران حمله می کند؟

چرا نباید با او ازدواج کنید؟

احتمالا عاشق شما مدام شما را به بی عاطفه بودن متهم می کند و شکست در این عشق را دلیل آسیب زدن به خودش می داند. تهدیدهایش به خودکشی را جدی بگیرید اما گمان نکنید که شما علت چنین اتفاقی هستید. چنین شخصیتی به ندرت ارتباطی عمیق و همیشگی را ایجاد می کند. دلخوری شما از او، این تصور را برایش ایجاد می کند که از او بیزارید. اگر می خواهید به او نه بگویید، اول با یک روانشناس مشورت کنید.

شاید ضد اجتماعی است

خطرناک است

1 – هرقدر هم که به شما آسیب بزند، پشیمان نمی شود و به جای عذرخواهی بهانه تراشی می کند؟

2 – نه تنها برای شما ارزشی قائل نیست، که دیگران هم برایش بی ارزشند و برای منافع خود، به راحتی آنها را له می کند؟

3 – وارد شغل هایی می شود که برای اجتماع زیان بارند و اگر شکست بخورد هم درس عبرت نمی گیرد؟

چرا نباید با او ازدواج کنید؟

چنین فردی مرزها و چارچوب های اجتماعی را نادیده می گیرد و به آنها وفادار نمی ماند. برای او نظر دیگران مهم نیست و واکنش های دیگران روی رفتارهایش تاثیری نمی گذارد. روانشناسان «خودمحوری، فقدان وجدان، رفتار تکانشی و جاذبه سطحی» را از ویژگی های اصلی این شخصیت می دانند. اگر قصد ازدواج با چنین فردی را دارید مراقب باشید، او آنقدر برای محبت آدم ها ارزش قائل نیست که با دیدن محبت تغییر کند، پس مراقب باشید قربانی نشوید.

شاید شخصیت نمایشی دارد

پرحرف های سطحی

1 – در هر جمعی که بنشیند با صدای بلند از توانایی ها و اتفاقات زندگی اش حرف می زند و برای جلب توجه دیگران تلاش می کند؟

2 – زیاد حرف می زند اما حرف هایش عمق ندارد و نسبت به موضوعات هم دید عمیق و قابل توجهی ندارد؟

3 – در لحظه ای که می خواهد توجه شما را جلب کند، اگر بی توجهی ببیند، زیر و رو می شود و حتی در جمع به شما پرخاش می کند؟

4 – سبك گفتاری اش تاثیرگذار اما فاقد جزئیات است و عقایدش که اغلب تند یا افراطی است، معمولا مبهم و گنگ هستند؟

چرا نباید با او ازدواج کنید؟

شخصیت های نمایشی دوست دارند كه دیده شوند و وقتی همه چشم ها را متوجه خود ببینند، احساس رضایت می کنند اما اگر به اندازه کافی به آنها توجه نکنید کلافه و عصبی می شوند. شما نمی توانید یک عمر در کنار چنین فردی زندگی کنید، مگر اینکه از یک روانشناس کمک بگیرید. این شخصیت نیاز به درمان دارد و تنها با شنیدن توضیحات شما در مورد اشتباهاتش تغییر نمی کند. چرا که خودش را فردی جذاب و حرف هایش را شنیدنی می داند.

شاید خودشیفته است

فکر می کند پادشاه جهان است؟

1 – خود را از همه و حتی از شما بالاتر می داند و به دیده تحقیر به دیگران و توانایی های شان نگاه می کند؟

2 – فکر می کند همیشه حق با اوست و دیگران در اشتباهند و خودش را همیشه مبرا و بی تقصیر می داند؟

3 – به دیگران حسادت می کند و چشم دیدن پیشرفت کسی را ندارد ، اما می گوید دیگران هستند که به او حسادت می کنند؟

چرا نباید با او ازدواج کنید؟

شاید در نگاه اول مردی که تا این اندازه به خودش اطمینان دارد برای تان جذاب جلوه کند، اما زندگی کردن با یک خودشیفته کار هر کسی نیست. او حتی تمایلی به درمان شدن هم ندارد. چراکه در درجه اول خودش را سالم و بی عیب و نقص می داند و در درجه دوم دیگران را در اندازه ای نمی بیند که بخواهند او را درمان کنند. خودشیفته ها آرام آرام توجه اطرافیان شان را از دست می دهند. چراکه انتظارات شان از دیگران بسیار بالا و غیرواقعی است.

در چاله نیفتید

اختلالات شخصیت چیزی نیستند که شما بتوانید به طور قطع و یقین درباره آن نظر بدهید. تشخیص این اختلالات در حیطه کار روانشناسان و متخصصان است. شما فقط می توانید نشانه های آزاردهنده را مشاهده کرده و با مشاور مطمئن و با تجربه ای در میان بگذارید.

اختلالات شخصیت طیف دارند. یعنی ممکن است به شکل ضعیف یا قوی در فرد بروز کنند. حتی این اختلالات در برخی افراد در زمان های مختلف افت و خیز دارد. به هر حال آنچه که مهم است، این که خصوصیات اخلاقی یک فرد وقتی به عنوان اختلال شخصیت شناخته می شوند که اولا مشخصه های معینی داشته باشند و ثانیا شدت آنها به گونه ای باشد که زندگی خود و اطرافیانشان را دچار مشکل کند.

این مساله آنقدر جدی است که روانشناسان می گویند بیشتر گزینه های نامناسب برای ازدواج افرادی هستند که اختلال شخصیت دارند یا دارای برخی از ویژگی های اختلال شخصیت هستند. در واقع شما شاید بتوانید برای تفاوت طبقاتی، عدم کفویت یا رشد نیافتگی فرد مقابل کاری بکنید اما با این یکی هیچ کاری نمی توانید انجام دهید چون مبتلایان به اختلالات شخصیت آنقدر سخت درمان هستند که تقریبا روانشناسان از درمان آنها قطع امید کرده اند. چرا؟ به دلیل آنکه هیچ کسی دوست ندارد شخصیتش را تغییر دهد و مبتلایان به این اختلال ها از آنجایی که سال هاست خودشان را با این ویژگی ها شناخته اند، تمایلی به تغییر نشان نمی دهند یا اگر تغییراتی هم در آنها ایجاد شود مقطعی و موقتی خواهد بود.

بسیاری از مشاورین از افرادی که خواهان ازدواج با هم هستند، تست شخصیت می گیرند .اما هر تست شخصیتی قدرت تشخیص اختلالات شخصیت را ندارد . بنابراین انجام تستی که بتواند اختلال شخصیت را قبل از ازدواج آشکار کند، یکی از وظایف اصلی مشاورین ازدواج است.