این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)

این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
دیگر وقت خداحافظی با «سبز زمردی» فرا رسیده، اکنون نوبت به یك بنفش چشم نواز است، یك «بنفش درخشان»؛ «بنفش اركیده‌ای».
 
هرساله موسسه «انستیتو كالر پانتون» رنگ سال را انتخاب می‌كند و همان‌طور كه حدس می‌زنید انتخاب رنگ سال توسط این موسسه تاثیر زیادی می‌گذارد روی طراحان مد، لباس و جواهرات و طراحان داخلی و شاخه‌های دیگر هنر و درنتیجه روی زندگی میلیون‌ها نفر از طرفداران به روز بودن.

شما به مهمانی خلاقیت دعوت شده‌اید
لئاتریس آیزمن، مدیر اجرایی موسسه پانتون، در مراسم انتخاب رنگ سال 2014 گفت: «رنگ بنفش درخشان تشعشع فوق‌العاده‌ای دارد. این رنگ تقریبا به هر تن رنگ پوستی می‌آید. رنگ سال امسال دعوتی است به نوآوری، به نو شدن و تغییر كردن. رنگ بنفش رنگ خلاقیت است و حالا این رنگ شما را به خلاقیت دعوت می‌كند.» ژان مونیتون بادی، مدیر موسسه استایل‌سایت در مورد این رنگ می‌گوید: «این رنگ همیشه محبوب بوده، تقریبا در كمد هر خانمی می‌توانید نشانه‌های این رنگ را پیدا كنید، اما حالا قطعا برای یك سال این رنگ به رنگ غالب در كمدهای لباس خانم‌های آراسته بدل خواهد شد و شما می‌توانید در خیابان‌ها، رستوران‌ها و خانه‌ها شاهد چشم‌نوازی این رنگ باشید.»

 
این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
 
هم رمانتیك، هم مدرن
دادلی پیرس، از مجله ووگ در مورد «بنفش درخشان» می‌گوید: «این رنگ نوعی نرمی در خود دارد؛ نوعی درخشش آرام‍‌بخش پوشیدن این رنگ هر پوستی را درخشان‌تر و چشم‌نوازتر می‌كند.  از نظر من این رنگ حالتی زنانه و همزمان رمانتیك و مدرن دارد. طراحان لباس با حالت گرم و نرم این لباس انواع و اقسام زیبایی‌ها را خلق خواهند كرد.
 
این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
 
اما برای آنكه با رنگ سال، خوش‌لباس‌ترین و آراسته‌ترین باشید، توصیه‌های زیر را كه از سوی بهترین متخصصان فشن و طراح لباس در نیویورك، پاریس و میلان است، جدی بگیرید.

با تیره هماهنگش كنید
ترزا ورینون، طراح لباس در پاریس این توصیه را برای شما دارد: «زمانی كه لباس‌های رنگ بنفش درخشان را به كمد لباس خود اضافه می‌كنید، به ست كردن آنها با رنگ‌های متالیك فكر كنید. همراه كردن بنفش با رنگ‌های سفید یا سیاه شما را فریبنده و متفاوت می‌كند. اما اگر نمی‌خواهید از رنگ مشكی همیشگی- كه حتما خیلی‌ها از آن استفاده می‌كنند- استفاده كنید، توصیه من این است كه در كمد لباس‌های‌تان هررنگی كه تیره است اما مشكی نیست را انتخاب كنید و آن را با لباس ارغوانی‌تان ست كنید. اینگونه از ایجاد احساس اغراق‌آمیز درخشانی جلوگیری خواهید كرد.»

 
این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
 
با چی بپوشید
بنفش درخشان یعنی رنگی نسبتا نزدیك به یاسی از رنگ‌های شاد است. این به آن معناست كه باید این حالت را باید به تنهایی حفظ كرد. سعی كنید وقتی لباس بنفش می‌پوشید هیچ رنگ شاد یا درخشان دیگری را با آن همراه نكنید. پیرس در این مورد می‌گوید: «این رنگ بهترین هماهنگی را با رنگ‌های موسوم به رنگ‌های مدرن خنثی دارد، نمونه بسیار خوب اینگونه رنگ‌ها خاكستری پررنگ و قوی است.»

بعضی چیزها ممنوع است
یادتان باشد كه بنفش رنگی مناسب برای ست كردن است اما این قانون به آن معنا نیست كه می‌توانید لباس‌ها را با هر چیزی هماهنگ كنید، مثلا كفش‌های پاشنه بلند و لباس‌ها یا وسایل جانبی گلدار نپوشید كه این چنین ست‌هایی حالت بچگانه و كودكانه به لباس‌های شما می‌دهد. جیمز وست كامول، استایلیست مشهور در لس‌آنجلس كه همكار جیورجیو آرمانی و تبسی جانسون بوده می‌گوید: «شما حتما باید به شكل، برش و فرم لباس خودتان اهمیت بدهید این‌طور نیست كه چون بنفش رنگی خاص، درخشان و زیباست هر لباسی كه با این رنگ بپوشید زیبا و عالی باشد. فقط دقت و ظرافت در طراحی و دوخت یك لباس است كه می‌تواند یك نتیجه خوب و مناسب را رقم بزند.»

 
این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
 
افراط نكنید
جیمی هیفیگر، مدلی كه در میلان كار می‌كند، می‌گوید: «قطعا حالا همه خانم‌ها به دنبال داشتن لباس‌های بنفش می‌روند اما توصیه من این است كه در خرید یا دوخت لباس‌های بنفش افراط نكنید، خیلی خوب است كه لباس‌های اركیده‌ای داشته باشید‌ اما یادتان باشد كه بهتر است دوستان‌تان همیشه شما را در لباس‌های این رنگی نبینند، اركیده‌ای رنگی درخشان و چشم‌نواز و خاص است اما خاص بودن یعنی اینكه از آن زیاد استفاده نكنید. در روزهایی كه نمی‌خواهید لباس بنفش بپوشید یك‌ روسری، یك شال یا دستبند و گوشواره‌های بنفش می‌تواند حالت زیبایی به شما بدهد و به روز بودن خود را نشان دهید.
 
لاک ارغوانی بخرید
 
این رنگ به عنوان رنگ سال 93 انتخاب شد (عکس)
 
آلی لووین، مشاور مد در نیویورك می‌گوید: این روزها بهترین زمان برای پوشیدن لباس‌های بنفش است: «این رنگ می‌تواند بهترین انتخاب در روزهای زمستانی باشد. این رنگ پوست شما را در روزهایی كه هوا گرفته روشن‌تر و درخشان‌تر جلوه می‌دهد رنگی فوق‌العاده است چراكه هیچ حالتی را در پوست و چهره شما اغراق نمی‌كند و می‌توان به شیوه‌های مختلف ست كردن آن با انواع و اقسام زیورآلات و لوازم همراه فكر كرد.
 
مجموعه‌ای از جواهرات، روسری، شال، كیف و كمربند با رنگ‌های مناسب می‌توانند مجموعه‌ای فوق‌العاده از خوش‌پوشی را شكل دهند.» و البته لورین یك پیشنهاد خاص هم دارد: «شما می‌توانید از لاك‌ها و رژهای بنفش استفاده كنید، مطمئن باشید این رنگ‌ها می‌توانند چشم‌ها را خیره كنند، درضمن یادتان باشد چنین پیشنهادهایی به‌خصوص برای زمانی كه از زمستان به سمت بهار می‌رویم، عالی است.»

به یك گزینه متفاوت فكر كنید
یكی از متفاوت‌ترین حالت‌های استفاده از رنگ بنفش در موهاست، بله، شما می‌توانید رگه‌هایی از اركیده‌ای را در لابه‌لای موهای‌تان بگذارید. یكی از كسانی كه این كار را كرده مكی اوز بورن است كه در لابه‌لای موهای مشكی‌اش رگه‌های بنفش درخشان دارد.