اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

بروز چاقی و عوامل آن

بروز چاقی و عوامل آن
– عوامل ژنتیكی: عامل ارث در بروز چاقی موثر است. مواردی مانند سوخت و ساز پایین، عدم سوخت و ساز كامل چربی و تمایل زیاد بدن برای استفاده از كربوهیدرات‌ها (مواد قندی) از علل ژنتیكی چاقی است.

– عوامل محیطی: ماشینی شدن زندگی و كاهش تحرك بدنی از دلایل عمده اضافه وزن و چاقی در دنیای امروز است. استفاده از اتومبیل، آسانسور، پله برقی، ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی، دستگاه‌های كنترل از راه دور و هزاران مورد دیگر همگی انسان را از تحرك واداشته و از طرف دیگر مصرف غذاهای آماده (فست فودها)، ‌غذاهای چرب و سرخ شده،‌ انواع سس‌های چرب مایونز، مواد قندی، شیرینی، شكلات و نوشابه‌های گازدار از عوامل موثر در بروز اضافه وزن و چاقی هستند.

– بیماری‌ها: بسیاری از بیماری‌ها با توجه به مكانیسم آن‌ها باعث چاقی می‌شوند. كم كاری غده تیروئید سبب كاهش هورمون‌های تیروئیدی می‌شود. این هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز مواد غذایی در بدن دارند و كم شدن آن‌ها باعث ذخیره سازی چربی و در نتیجه چاقی می‌شود. بیماری‌های دیگر مانند اختلال‌های عصبی – عضلانی، بیماری‌های استخوان و مفاصل به صورت غیر مستقیم و از طریق كاهش فعالیت بدنی باعث چاقی می‌شوند. اختلال در هورمون‌های جنسی چه در زنان و چه در مردان ممكن است تعادل متابولیكی بدن را بر هم زده و خود را با چاقی نشان دهند.

– داروها: بسیاری از داروها در افزایش وزن نقش دارند. این اثرات ممكن است مستقیم باشد مانند داروهای ضد بارداری یا كورتون‌ها و یا در اثر پیامدهای ناشی از دارو مانند داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب باشد كه با ایجاد خواب آلودگی و بی تحركی سبب كاهش مصرف انرژی و در نتیجه اضافه وزن و چاقی می‌شوند. اختلالات عصبی و مشكلات روانی: در این نوع اختلالات به دلیل ماهیت بیماری یا اثرات داروهای مختلف معمولا افراد غیر فعال و كم تحرك شده و به دنبال آن دچار اضافه وزن و چاقی می‌شود.