اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

از طریق گریه کردنتان بفهمید مشکل روانی دارید یا نه؟

از طریق گریه کردنتان بفهمید مشکل روانی دارید یا نه؟
گره کردن مجموعه‌ای از نمایه‌های رفتاری مانند اشک ریختن، هق‌هق و آه کشیدن است که با بعضی مولفه‌های فیزیولوژیک و جسمانی همراه می‌شود
 
 
این نوع گریه کردن سلامتیتان را تضمین می کند:
گریستن مجموعه‌ای از نمایه‌های رفتاری مانند اشک ریختن، هق‌هق و آه کشیدن است که با برخی مولفه‌های فیزیولوژیک و جسمانی همراه می‌شود. گریه نیز مانند خنده به گونه انسان تعلق دارد. البته تحریک چشم در حیوانات نیز مانند انسان باعث ترشح اشک می‌شود ولی گریستنی که ناشی از تاثر احساسی باشد منحصر به انسان است و درسایر گونه‌های جانوری دیده نمی‌شود.
از لحاظ فیزیولوژیک، ترشح اشک‌ها تحت کنترل دستگاه پاراسمپاتیک است و وظیفه محافظت از چشمان در برابر آلودگی‌ها و عفونت‌ها به عهده اشک‌هاست.
ترکیب بیولوژیک اشک نیز شامل پروتئین‌ها، آنزیم‌ها، چربی‌ها و متابولیت‌ها (فرآورده‌های نهایی ناشی از سوخت‌وساز) و الکترولیت‌هاست و البته ترکیب‌های پروتئینی اشک‌های عاطفی با اشک ناشی از تحریک تفاوت دارند.

در عین حال که با تسهیل بهبود فرد نقشی تعادل‌آفرین ایفا می‌کند، حالت برانگیختگی اجتنابی بالایی به‌وجود می‌آورد که باعث انگیزش رفتارهایی می‌شود که به گریستن خاتمه می‌دهند. به عبارت دیگر، همراه گریه، آمیزه‌ای از احساسات و حالت‌های مثبت و منفی تجربه می‌شود.

پژوهش‌های آزمایشگاهی آثار فیزیکی گریستن را روشن کرده است. گریه با آهسته‌تر کردن تنفس، آثار آرام‌بخشی دارد ولی تعریق و افزایش ضربان قلب همراه گریه مشابه تجربه‌های ناخوشایند ناشی از استرس، تهییج و برانگیختگی است اما جالب است که آثار منفی زودگذرند و تاثیرات جسمانی آرام‌کننده دیرپاتر هستند و بیشتر طول می‌کشند.

در باب تاثیر گریه بر خلق‌وخو و وضعیت عاطفی افراد نیز پژوهش‌هایی انجام شده است. جمله «گریه آدم را سبک می‌کند» در زبان فارسی زیاد شنیده می‌شود. مطالعه روی 3هزار نفر در خارج از آزمایشگاه نشان داد بیشتر این افراد پس از گریه بهبود خلق‌وخو و احوال خود را گزارش كردند. البته 1/3 آنها هم‌چنین تجربه‌ای نداشتند.این پژوهش‌ها نشان می‌دهند فواید گریستن بستگی به این دارد که چه کسی می‌گرید و چرا می‌گرید و گریستن در چه زمان، مکان و شرایطی رخ می‌دهد.
 
علاوه بر این، احتمال بهترشدن حال افرادی که از حمایت اجتماعی برخوردار بودند، پس از گریه بیشتر بود. البته گریستن در دنیای نوزادان و کودکان، کاربردها و منافع دیگری نیز دارد. نوزادان از گریه به‌عنوان ابزار بقا استفاده می‌كنند.گریه كودكان یك وسیله ارتباطی با مادر است و از طریق آن طلب كمك می‌كنند. علت‌های اصلی گریه نوزادان گرسنگی، پوشك خیس، كثیف یا نامناسب، نیاز به تماس بدنی و نوازش، درد ناشی از گاز معده و روده، سرما و گرمای شدید، كسالت و بی‌حوصلگی، استرس، محیط پرازدحام، درد و جلب توجه است.

فواید گریه کردن:
1-هنگامی که ما دچار استرس هیجانی می شویم، مغز وبدن ما شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمون های خاصی می کند. گریه کردن کمک می کند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آنها نیست از بدن حذف گردند.

2-اشک های احساسی در واقع مواد سمی ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می یابند را از بدن دفع می کند. 3-اشکهای احساسی سطح منگنز بدن را کاهش می دهند. این مواد معدنی بروی خلق و خو تاثیر مستقیم میگذارد. غلظت منگنز اشک احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.
4-اشک احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس حاوی 24 درصد پروتئین آلبومین بیشتری می باشد.
5-گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد بدن می شود.
6-گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه می باشد.
7- هورمون هایی که پس از استرس در بدن انباشته می شوند به حد سطح سمی رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و دیگر فرآیندهای بیولوژیکی می شوند. اشک های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل می کنند. 8-ترکیباتی که حین استرس در بدن تجمع می یابد با اشک خارج می گردند. همین امر باعث کاهش استرس می گردد. این مواد شامل آندورفین (lucine-enkephaline)، که در کنترل درد موثر است، پرولاکتین که در تنظیم تولید شیر نقش دارد، و آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) که یک نشانگر مهم استرس است، می باشند. سرکوب گریه و اشک باعث افزایش استرس می گردد.
9-نه تنها گریه باعث ارتقای سطح سلامتی فرد می شود بلکه در افزایش حس تعلق در گروه نیز تاثیر گذاربوده و موجب افزایش حضور و دخالت دیگران در تامین رفاه فرد می شود. اشک ها یک روش موثر در ایجاد ارتباط بوده و در برانگیختن حس همدردی و دلسوزی سریعتر ازهر ابزار دیگری عمل می کنند. گریه بطور موثری بازگو کننده آنست که شما در مورد یک دلمشغولی خاص صادق و بی ریا بوده و در کنار آمدن با آن مشکل مضطرب می باشید.
10-گریه عملی طبیعی، سالم و شفا بخش است.
11-گریه در کاهش و جلوگیری از بیماری های مرتبط با استرس موثر می باشد.
12-خنده و گریه دو ابزار کارآمد درکاهش استرس و رهایی ازاحساسات منفی می باشند.
13-هنگامی که گریه سرکوب می شود، هیجانات رها نمی شوند و خصایص شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری بروز می کنند.
14- به باور دانشمندان سرکوب و امتناع از گریه کار معقولی نیست. اما برخی افراد که پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناکامی های کوچک فورا شروع به گریستن می کنند، باید به روانشناس مراجعه کنند. چراکه معمولا علت اصلی این نوع گریه ها اعتماد بنفس پایین و یا مشکلات روانی مزمن در فرد بوده و بایستی فرد تحت درمان قرار گیرد.
15-انسان ها پس از گریه کردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری می کنند و در واقع سبک و خالی می شوند. 16-گریه یک ابزار برقراری ارتباط است یک زبان جهانی برای درخواست کمک و حمایت اجتماعی.
17-گریه کمک می کند به آزاد سازی آندورفین ها به جریان خون. آندورفین ها ترکیبات شیمیایی ای هستند که باعث بهبود خلق و خو و تسکین درد می شوند.

دلایلی برای گریه کردن
تحقیقات نشان می دهند که گریه کردن یک واکنش احساسی تطبیقی و مفید در برابر ناملایمات و استرس ها است که فرآیندهای اضطرابی بدن از جمله فشارخون را تعدیل کرده و در تسکین غم و تنش نقش موثری ایفا می کند.
طی یک بررسی مشخص شد که 85 درصد از زنان و 75 درصد از مردان بعد از گریه کردن احساس بهتری داشته و آسان تر بر شرایط مسلط می شوند. معمولا زنان چهار برابر مردان گریه می کنند.در این مطالعات همچنین مشخص شد همان قدر که گریه برای سازگاری بدن در مقابل تنش ها مفید می باشد، گریه نکردن و سرکوب کردن احساسات منفی می تواند سلامتی انسان را در معرض خطر قرار دهد.

 
بدین معنی که فروخوردن و عدم بروز احساسات با بالا رفتن فشار خون، اختلالات قلبی- عروقی، تضعیف سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها ارتباط دارد.نکته حایز اهمیت این است گریه در بحران ها یک واکنش طبیعی به شمار می رود اما اگر به صورت مداوم و بدون علت تکرار شود نه تنها نقشی در تامین سلامتی بدن ندارد بلکه خود علامت اختلالات روحی از جمله افسردگی و اضطراب است و نیاز به درمان های روانپزشکی دارد.