اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

بدترین بیماری وسواس فکری !!

بدترین بیماری وسواس فکری !!

بیماری وسواس چیست و چه مشکلاتی را برای فرد و اطرافیان بوجود می آورد.

 

یک پزشک سلامت روان گفت: بر خلاف آنچه در عام وجود دارد وسواس فکری تنها در زنان شایع تر نیست و این اختلال به لحاظ شیوع جنسی در زنان و مردان یکسان است.

 

هورا چیت ساز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه وسواس فکری جزیی از اختلالات وسواسی جبری است، اظهارکرد: در دوره های گذشته به این دسته از اختلالات وسواسی عقده های حل نشده در دوران کودکی گفته می شد.

 

وی با بیان اینکه با گذشت زمان اختلالات وسواسی به عنوان یک بیماری نورولوژیک شناخته شد و جز یکی از شایع ترین سندرم های روان پزشکی قرار گرفت، افزود: در گذشته برای درمان اختلالات وسواسی درمان چندان موثری وجود نداشت اما امروزه درمان های مناسبی برای آن در نظر گرفته می شود.

 

این پزشک سلامت روان با بیان اینکه به صورت کلی واژه وسواس می تواند شامل یکسری افکار و تخیلات باشد، اضافه کرد: گاهی تصورات اضطراب انگیز نیز می توانند زمینه ساز وسواس فکری شوند و بیمار را به اجبار اقدام به انجام حرکتی می کند.

 

چیت ساز با اشاره به اینکه اجباری بودن برخی حرکات به این معناست که بیمار با اینکه می داند این کار بیهوده انجام می دهد اما برای انجام آن شکل جدیدی ایجاد می کند، ادامه داد: گاهی ممکن است افراد تنها مبتلا به وسواس باشند اما معمولا اجبار برای انجام یک عمل و وسواس با هم دیده می شوند.

 

وی با بیان اینکه بر خلاف تصور عامه که فکر می کنند وسواس فکری در زنان شایع تر است، تصریح کرد: از لحاظ شیوع جنسی وسواس فکری در زن و مرد یکسان است اما ممکن است که این تناقض در جامعه ما با جوامع غربی به لحاظ تفاوت در جمعیت باشد.

 

ابتلای دو نفر از هر صد نفر به وسواس اجباری

این پزشک سلامت روان با بیان اینکه از هر صد نفر دو تا سه نفر به اختلالات وسواس اجباری مبتلا هستند، افزود: معمولا برخی دیگر از اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی ، فوبیا و ترس های بیمارگونه به خصوص در دوران کودکی در افرادی که مبتلا به بیماری وسواس فکری هستند نیز مشاهده شده است.

چیت ساز با بیان اینکه وسواس فکری در کودکان می تواند موجب اضطراب شود، ادامه داد: وسواس فکری موجب انجام برخی حرکات می شود که کودک تمایل دارد آن ها را انجام ندهد اما علی رغم تلاش زیاد امکان کنترل آن برای بیمار وجود ندارد و این درگیری موجب اضطراب در کودک می شود.

 

 

وی با بیان اینکه بیشترین وسواس ها شامل وسواس های جبری، وسواس طهارت و وسواس چک کردن است، اضافه کرد: برای نمونه در وسواس چک کردن افراد مرتب چک می کند که شیر آب یا گاز را درست بسته اند یا نه و هم چنین در وسواس های فکری معمولا شمردن های مکرر هم دیده می شود که برای نمونه بیمار چیزی را که می خواهد بشمارد چندین بار شمارش می کند.

این پزشک سلامت روان با بیان اینکه معمولا درمان بیماری های وسواسی طولانی است و سیر مزمنی دارند، افزود: درمان تنها از طریق درمان دارویی نیست و بیمار در کنار درمان دارویی به رفتار درمانی نیز نیازمند است.

 

چیت ساز با بیان اینکه اختلالاتی که پیش سن 10 سالگی شروع و اقدام به درمان آن ها نشود تا بزرگ سالی ادامه خواهند داشت، خاطر نشان کرد: در صورتی که بیماری به موقع درمان شود معمولا دوره درمان یک تا دو ساله است اما تاخیر در درمان موجب می شود روند درمان طولانی تر و سخت تر شود و حتی در برخی موارد بیمار، تا پایان عمر به مصرف دارو نیاز دارد.