اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

کودکان از چه سنی بهتر است هنر بیاموزند

کودکان از چه سنی بهتر است هنر بیاموزند

کودکان از چه سنی بهتر است هنر بیاموزند؟

 

هنر حدیث شریف زندگی است، صور اسرافیلی است كه آدمي را از خواب برمي‌خيزاند تا جهان را به‌گونه‌اي ببيند كه صورت اصيل آن است، آوايي سحر انگيز است كه جهان بي‌آن گوري خاموش است و تكيه‌گاهي استوار و مطمئن است تا در پناه آن بياسايي و پس از آن بر خيزي و جهان را نقشي ديگر اندازي.

با نگاهي ساده درمي‌يابيم كه جهان امروز جهان شتاب و سرعت است. جهان دگرگوني آن به آن و عصر ارتباط است. در آن واحد مي‌توان در اين عصر از اتاقي كوچك با انسان‌هاي بسياري در دورترين نقاط خاك به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت. اما گذشته از محسنات اين عصر بايد به نكات منفي آن نيز توجه داشت. اين عصر، به نوعي عصر جدايي از خويش است. عصر دوري از درون.

 اما اگر برآنيم تا كودكاني تربيت كنيم كه گذشته از هياهو و كشش بيرون به درون خويش نيز بپردازند، بهترين روش براي اين كار پرداختن به هنر است.

هنر اين امكان را فراهم مي‌سازد تا كودكان ساعاتي از جهان و هياهوي آن دور وكنده شوند و فرصتي يابند تا به خويش نظر بيفكنند.هنر علاوه بر ايجاد اين امكان مي‌تواند فرصتي به آنها دهد تا در خلوت خويش دست به انديشه‌هايي نو بزنند و به مشكلات بپردازند و با هنرمندي سكان كشتي زندگي خويش را در اين درياي متلاطم به دست گيرند .

 

تصور كنيد كودكي ساعت‌ها در حال نقاشي كردن است و به دور از هياهوي دنيا، در تخيل خود سير مي‌كند و گويي ذهن او در درياي آرام درون، قلابي را رها ساخته و ساعت‌ها به دنبال یافتن چيزي تازه، در دل اين درياست.
در اين ميان ممكن است پرنده ذهن او به آسمان پرواز كند و در جست‌وجوي خالق خويش به سير و سياحت بپردازد يا در دل اعماق درياي وجود به جست‌وجوي درون خود بپردازد و هر لحظه تجربه‌اي تازه كسب كند و در اين ميان چه بسا اولين جرقه‌هاي خلاقيت پديدار شده و زمينه ساز افكار نو شود. كودكان امروز، نيازمند هنرند تا در آينده با كمك آن بتوانند بهتر بينديشند. پس هنر مهم‌ترين عامل بروز خلاقيت است. و خلاقيت عامل بوجود آمدن انگيزه‌هاي بالاست انسان را كنجكاو و جست‌وجوگر مي‌كند و به زندگي انگيزه مي‌بخشد.

 

هنر در كودكان ميل به استقلال مي‌دهد  و از اينكه هم‌رنگ جامعه باشند دور مي‌كند و در مقابل آنچه خلاف تفكر آنان است تمايل به سرپيچي و مخالفت مي‌دهد. هنر روحيه‌اي طنز‌گونه  مي‌بخشد و اين روحيه باعث انتقال شادي به ديگران مي‌شود. اگر دقت كرده باشيدهنرمندان بيشتربه جزييات نظر مي‌كنند و به اين واسطه براي حل مشكلات معمولا چندين راه حل در ذهن دارند.

ممكن است با توجه به اين توضيحات و توجه به اهميت و ضرورت آموختن هنر در زندگي، براي والدين اين سوال به وجود آيد كه زمان آموزش هنر به كودكان چه سني است؟

كودكان از چه سني هنر بياموزند؟

بايد بدانيد هنگامي كه فرياد نوزادي به هنگام تولد به آسمان مي‌رود، گويي فرياد مي‌كشد كه چرا از يك مكان آرامش‌بخش به دنيايي قدم گذاشته‌ام كه شگفت‌انگيز و پيچيده و تاحدي نا امن است. او در اين هنگام نيازمند آغوش گرم مادر است تا در شب هنگام، با صداي لالايي او به خواب رود. لالايي‌هاي مادر كه با آهنگي دلنشين خوانده مي‌شود، اولين تاثير گذاري هنر روي جسم و روان كودك است. اين شعرهاي آرام بخش كه نسل اندرنسل منتقل شده‌اند،  اين نكته را به خوبي نشان مي‌دهند كه انسان از بدو تولد نيازمند هنر است و مي‌تواند از لحظه نخست هم تحت تاثير آموزه‌هاي آن قرار‌گيرد.

متاسفانه ما در گذشته نتوانسته‌ايم هنر را در اعماق وجود مردم خويش همچون گنجينه‌اي ارزشمند قرار دهيم تا با بهره‌گيري از آن محيطي زيبا براي خود پديد آوريم. اين نشان‌دهنده ضعف آموزش هنر در سطح كشور است.

 پس بايد آموزش هنر در دوران كودكي ونوجواني جدي گرفته شود تا در سال‌هاي آينده تاثيرات آن را در كشور خود شاهد باشيم .