عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

تغذیه در بیماران مبتلا به واریس

تغذیه در بیماران مبتلا به واریس
چه غذاهایی برای افرادی که واریس دارند مناسب است و باعث کاهش این عارضه می شود؟

چه غذاهایی مفید هستند؟
برطرف كردن یبوست گام نخست در بهبود این بیماری است.یبوست فشار وارده بر سیاه‌رگ‌های ساق پا را افزایش می‌دهد و منجر به تشكیل واریس می‌شود.رژیم غذایی غنی از فیبر،سبب كاهش یبوست و پیش‌گیری از بروز واریس می‌شود.
روش‌های درمان واریس شامل پوشیدن جوراب‌های محكم مخصوص واریس و نشستن در حالتی است كه پاها در سطحی بالاتر از قلب قرار داشته باشند.در اغلب موارد،عمل جراحی نیز مورد نیاز است.

* برای حجیم كردن مدفوع و پیش‌گیری از یبوست،مصرف غلات سبوس دار،نان سبوس‌دار،ماکارونی و برنج توصیه می‌شود.غلات غنی از فیبر نامحلول،مدفوع را حجیم كرده و آب را در خود نگه می‌دارند،در نتیجه مدفوع حاصل،نرم‌تر و بزرگ‌تر بوده و آسان‌تر از دستگاه گوارش عبور می‌كند.بدین ترتیب فشار كمتری به وریدهای پا وارد می‌شود.این نكته حائز اهمیت است كه افزایش دریافت فیبر در رژیم غذایی باید همراه با افزایش دریافت آب،حداقل به میزان 6 لیوان در روز باشد.

* سبزیجات دارای برگ سبز و انواع كلم به وسیله تامین فیبر نامحلول به ویژه در طول دوران بارداری اهمیت دارد.چرا كه در این زمان،سطوح بالای هورمون پروژسترون،سبب آهسته كردن انقباضات روده بزرگ می‌شود و احتمال بروز یبوست را افزایش می‌دهد.

*  مركبات به ویژه پرتقال و گریپ فروت همچنین شاتوت،توت فرنگی،فلفل دلمه ای و انواع سبزیجات دارای برگ سبز تامین كننده ویتامین C هستند.این ویتامین برای حفظ استحكام كلاژن ضروری است.كلاژن ماده‌ای است كه به حفاظت از دیواره رگ‌ها كمك می كند.فقدان ویتامین C در رژیم غذایی منجر به پارگی وریدهای كوچك و بدتر شدن واریس وریدها می‌شود.
از نظر تغذیه ای مهم ترین کارها برای بهبود واریس، برطرف کردن یبوست و کاهش وزن اضافی در افراد چاق است.

* مصرف عصاره شاتوت در افراد دچار واریس سبب كاهش نشت دیواره نازك رگ‌های خونی می‌شود.این عصاره دارای آنتی اكسیدان‌هایی به نام آنتوسیانین است.آنتوسیانین‌ به بهبود بافت پیوندی آسیب دیده كمك می‌كند.مصرف میوه شاتوت نیز اثر مشابهی در رفع این مشكل دارد.

* مغزها،دانه ها و ماهی های روغنی حاوی اسید های چرب ضروری هستند كه مصرف مقداری از این غذاها به طور روزانه برای كمك به استحكام دیواره وریدها ضروری است.

از چه غذاهایی باید پرهیز كرد؟
* كره، مارگارین، روغن‌ها،كیك،شیرینی،شكلات،پای و بیسكویت سرشار از چربی بوده و تامین كننده مقدار زیادی انرژی هستند كه احتمال افزایش وزن و واریس وریدی را افزایش می‌دهند.

* هر غذایی كه به طور تجربی سبب بروز یبوست می‌شود،باید به میزان كمتر یا به طور تركیبی همراه با غذاهای ملین مصرف شود.مهم ترین مواد غذایی ملین شامل آلو،انجیر و زرشك است.

چند نكته:
*  كاهش وزن اضافی برای افرادی كه اضافه وزن دارند، ضروری است. افزایش فشار وارده به رگ‌ها در نتیجه حمل چربی اضافی بدن،با افزایش خطر واریس مرتبط است.

*  ورزش منظم به سوزاندن انرژی اضافی و همچنین درمان واریس كمك می‌كند.

درمان واریس به کمک لیزر:
به وسیله لیزر نه تنها می توان رگهای واریس دردناک را تا حد زیادی بهبود بخشید،بلکه میتوان این رگهای باریک و ضعیف را دوباره به حالت اولیه بازگرداند.میلیون ها نفر از مبتلایان به واریس از گره های قرمز و دردناک در ناحیه پاها رنج می برند،این افراد امروزه می توانند امیدوار باشند که از طریق لیزردرمانی رگهای واریسی و حتی رگهای مستعد ابتلا به واریس،درمان خواهند شد.