تازه عروس و دامادها این مطلب را بخوانند

تازه عروس و دامادها این مطلب را بخوانند
داستان عروس و مادرشوهر داستان تازه ای نیست و در واقع مدت های طولانی است كه این داستان و داستان های مشابه آن مثل خواهرشوهر و عروس و داماد و مادرزن جزئی از فرهنگ ماست، اما جالب این است كه با وجود تمام تغییرات فرهنگی و اجتماعی جامعه ما، این مسئله هنوز باقی است و انگار تا انتهای زندگی ایرانیان هم با آنها می ماند اما برای حل این مشكل چه باید كرد؟

رابطه تازه عروس و دامادها با خانواده های طرف مقابل از عوامل مهم در استحكام رابطه همسران است.

با توجه به اینکه خانواده اولین و تاثیرگذارترین نهادی است که فرد در آن رشد کرده، والدین قابلیت دخالت مثبت و منفی را در همه مراحل زندگی فرزندان حتی زمانی که آنها مستقل شده اند را دارند و البته شرایط فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه نیز به این مسئله دامن می زند که متاسفانه دخالت های نابجا و نادرست والدین از حیطه های مشکل زا برای زوج های تازه شكل گرفته تا آنجا که آمار بالایی در زمینه طلاق را به خود اختصاص داده است.

والدین دخالت بكنند یا نه؟

در مورد اینکه دخالت والدین حین مشکلات عروس و دامادهایی که تازه عقد کرده اند یا قرار است به زودی زیر یک سقف بروند، باید گفت روانشناسان توصیه می کنند والدین، خود را در مشکلات و مسائل فرزندشان با همسرشان دخالت ندهند و بهترین كار این است كه آنها قوه تشخیص داشته باشند که آیا در حل این موضوع کمک کننده هستند یا خیر، مگر آنکه فرزندشان مشکل ساز باشد که در این صورت بهتر است که خود را درگیر قضیه كنند.

در کل در زمینه بروز مشکلات اولویت مداخله با کسی است که برای زن و شوهر از جایگاه خوبی برخوردار باشد و هر دو طرف او را قبول داشته باشند. مثلا اگر هر دو، پدر داماد یا مادر عروس را قبول دارند فقط نظر او را بپرسند و اجازه دخالت را به دیگران ندهند.

رسمی باشید و صمیمی

این جزو مهارت هایی است که شما باید قبل از ازدواج یا حداقل در دوران نامزدی آن را کسب کنید. دختران و پسران جوانی که تشکیل زندگی مشترک می دهند باید بدانند که با پدر و مادر همسرشان هرقدر هم كه صمیمی باشند درنهایت آنها پدر و مادر طرف مقابل هستند و اگر مشکلی پیش بیاید در انتها والدین حق را به فرزند خودشان می دهند. بهترین نوع تعامل تازه عروس با خانواده شوهر و تازه داماد با خانواده همسرش، حفظ احترام و فاصله ها، احترام گذاشتن به اصول ارتباطی و پرهیز از صمیمی شدن بیش از اندازه است.

نه خیلی دور، نه خیلی نزدیک

در باب معاشرت و رفت و آمد زوج ها با خانواده های طرف مقابل نمی توان نسخه خاصی پیچید و این مسئله براساس انتظارات زوج ها پایه گذاری می شود. بهترین نوع حالت دیدارها و رفت وآمدها این است که باعث به هم خوردن خلوت های دو نفره زن و شوهر نشود.

دیدار از والدین باید بر اساس توافق و رضایت بین زن و شوهر باشد، زیرا این مسئله به هر دوی آنها مربوط است، حتی رفت وآمد والدین به خانه عروس یا دامادشان باید به نحوی باشد که برای آنها مشکل آفرین نباشد. پدر و مادرها باید گوش به زنگ باشند و به خواست همسر فرزندشان احترام بگذارند و حداقل این مسائل را در سال های اولیه زندگی رعایت كنند.

اگر رفت و آمد با یکی از خانواده ها چه خانواده دختر چه پسر خیلی زیاد و بیش از اندازه باشد معمولا منشا درگیری می شود. حتی در دوران عقد، اقامت های طولانی مدت شما در خانه پدری همسرتان می تواند زمینه دخالت های آینده خانواده همسرتان در زندگی شما را فراهم کند.

رابطه باید با فاصله و احترام شروع شود و سپس در طول زمان مسیر صمیمیت را پیدا كند. درباره محل زندگی و اقامت زوج های جوان پیشنهاد و توصیه روانشناسان این است که محل زندگی زوج های تازه نه به هر دو خانواده دور باشد و نه نزدیک.

فرق میان نصیحت و دخالت

برای تمایز و تشخیص بین پند و نصیحت های والدین و دخالت باید گفت که رابطه محترمانه ای که در آن مرزها رعایت شود، تعیین کننده است. اگر در ابتدا روابط بین زوج ها و خانواده ها محترمانه باشد آن وقت دختر و پسر تلاش والدین برای حل مسئله را به عنوان نصیحت و ارائه راهکار می پذیرند اما اگر این ارتباط محترمانه نباشد، مسلما آن را دخالت می بینند. یکی از نیازهایی که زوجین دارند این است که در سال های اولیه تشکیل زندگی می خواهند با والدین طرف مقابلشان صمیمی شوند و بیش از اندازه به معاشرت کردن روی می آورند یا در هر کاری از آنها مشورت می گیرند و در واقع خود زوج ها هستند که این اجازه را می دهند که رابطه از حالت احترام خارج شود و این را باید دانست که صمیمیت های زیاد درگیری و تنش ایجاد می کند.

دخالت خانواده های پسران

علل دخالت عمده والدین در زندگی فرزندانشان، حمایت مالی خانواده است که از زمان طفولیت تا هنگام ازدواج یا حتی بعد از ازدواج ادامه دارد. در واقع از نظر من یكی از نكات مهم تاثیرگذار در این مورد مسئله تحصیل و دانشگاه است. دانشگاه یک وقفه زمانی بین تولید و مفید بودن و کارایی فرد در جامعه ایجاد می کند.

18 سالگی سن مهمی در اجتماعی شدن فرد است اما حمایت مالی خانواده در دوران تحصیل فرزند را به خانواده وابسته می کند. عموما جوانان تا حدود 25 سالگی پا به عرصه اجتماع نمی گذارند، در این وقفه کمک مالی خانواده همچنان ادامه دارد تا اینکه دختر و پسر می خواهند تشکیل زندگی دهند و برای تشکیل زندگی، هزینه ازدواج و وسایل اولیه که نسبت به 10 سال گذشته هزینه آنها چند برابر شده، محتاج خانواده هایشان هستند.

این حمایت مالی والدین آغازگر دخالت در زندگی بعد از ازدواج فرزندان می شود. در زمینه اینکه دخالت خانواده عروس یا خانواده داماد کدام یک بیشتر است، نمی توان آمار دقیقی ارائه داد اما در میان مراجعان به نظر می رسد میزان دخالت خانواده های پسر بسیار افزایش یافته و تبدیل به یک معضل شده است.

وقتی باید با همسرتان قرارداد بنویسید

این را باید دانست که مسئولیت دخالت هر کدام از خانواده ها در زندگی مشترك یك زوج برعهده فرزندشان است. بهترین حالت این است که زن و شوهر اجازه دخالت به والدین خود ندهند و هرگونه صحبت و مسئله را بین خودشان حل كنند. راهکار من به عنوان یک مشاور این است که در دوران آشنایی برای آنکه زن و شوهر به راحتی از کنار دخالت ها و بدون هیچ گونه جروبحثی عبور كنند با یکدیگر در این مورد یک قرارداد بنویسند. همان طور که در زمینه مهریه، مسکن و… صحبت می کنند و قرار می گذارند در این مورد هم خود دختر و پسر با یکدیگر صحبت کنند و قرار بگذارند و قرارداد تنظیم كنند.

زوج های جوان باید ضمن عشق و احترامی که برای والدین شان قائل هستند با هم توافق کنند که به دلیل هیچ کس و هیچ حرفی نباید رابطه شان به هم بریزند وقتی این توافق وجود داشته باشد، هر اتفاقی که در خانواده های طرفین بیفتد یا هر حرفی که زده شود، 2 طرف شروع به دعوا و جر و بحث درباره آن حرف و اتفاق نمی کنند و حساسیت نشان نمی دهند.

بارها دیده شده است، زوج ها خودشان 2نفر هیچ مشکلی با هم ندارند و رابطه شان هم با هم خوب است اما به دلیل حرف های اطرافیان یا سوتفاهم ها با هم دچار مشکل می شوند یعنی دچار حواشی زندگی می شوند. هم زو ج ها و هم پدر و مادرها باید بدانند، ارتباط میان زن و شوهر مهم تر از هر چیز دیگری از جمله حرف ها و خواسته ها و فکرهای دیگران است و هیچ چیزی نباید به رابطه مثبت آن ها خدشه وارد کند.