اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

خوش ترین دوران زندگی

همواره از دوران كودكی به عنوان بهترین و شادترین دوره ی زندگی انسان نام برده شده است. كودكی دنیائی از معصومیت و پاكی در كنار شادی و سبكبالی را در ذهن تداعی می كند. بسیاری از بزرگسالان در كشاكش سختی ها و مشكلات زندگی با یاد كردن از دوران خوش كودكی خود، دمی از غم زمانه فارغ می شوند و بر بال خاطرات به دنیایی كوچ می كنند كه در آن از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست. گویی داشتن یك كودكی شاد و آسوده، فرد را برای مواجهه با درگیریهای آینده و مسئولیت های بزرگسالی تجهیز می كند و به او جزیره ای امن از خاطرات دلنشین می بخشد كه به گاه سختی در آن پناه جوید، خستگی را از خود دور كرده و با نیرویی مضاعف به جنگ سختی ها برود.


مسلماً آرزوی هر پدر و مادری فراهم كردن یك چنین كودكی ای برای فرزند دلبندشان خواهد بود. اما مسئله اینجاست كه شادی و نشاط آموختنی نیست. شما می توانید به فرزند خود مهارتهای زندگی، آشپزی، خواندن و نوشتن و حتی یك زبان خارجی را بیاموزید، ولی آموختن شاد بودن و خوشبخت بودن،امری است كه از توان شما خارج است. اكثر دانشمندان معتقدند ژنهایی كه فرزندان از والدین به ارث برده اند نقشی اساسی در توانایی فرد برای شاد بودن و احساس رضایت از زندگی دارد.


با این وجود نقش پدر و مادر در میزان شادی و نشاط كودك چشمگیر است.


شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید كه خوشحال باشد ولی فراهم كردن امكانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند، هدیه ای است كه فقط شما می توانید به فرزندتان بدهید.
در این مطلب ما راه هایی به شما پیشنهاد می كنیم كه می توانند شما را در فراهم كردن این خوشبختی و نشاط برای فرزندتان یاری دهند.

كودك خود را همان گونه كه هست دوست بدارید
همه ی متخصصان بر طبق نتایج مطالعات و یافته های خود متفق القولند كه اولین راز داشتن كودك شاد و سرزنده این است كه او را همان طور كه هست بپذیرید و دوست بدارید. هنگامی كه فرزندان با دانستن عشق و علاقه ی والدین به خود بزرگ می شوند مطمئن هستند كه خصوصیات و توانائیهای شخصی آنان مانند میزان ضریب هوشی عقاید و علاقه مندیهای شخصی آنان از سوی والیدن محترم شمرده شده و پذیرفته و تحسین می شوند. این آگاهی و اطمینان در آنها شادی عمیقی را پدید می آورد كه در تمام طول زندگی با ایشان خواهد ماند و سنگ بنایی برای موفقیتها و خوشبختی در زندگی آینده ی آنها خواهد بود.

«نمی توانم» را با «می توانم »عوض كنید
وقتی فرزندتان می داند كه شما نسبت به او ایمان و اعتماد خدشه ناپذیری دارید، خود را قادر به انجام هر كاری خواهد دید. آن چه مهم است ذهنیت فرزندتان در مورد عقیده ی شما نسبت به خودش است. فرزندتان شما را به عنوان الگو باور دارد بنابراین خود را از دریچه ی چشمان شما می بیند و می شناسد. پس نظر شما برای او بسیار تعیین كننده است. پدری تعریف می كند وقتی پسر من در مدرسه راهنمایی درس می خواند به فوتبال علاقمند شد. ولی مربی فوتبال مدرسه به او گفت كه در این زمینه هیچ استعدادی ندارد. او با دلخوری موضوع را با من مطرح كرد به او گفتم: هرگز اجازه نده كسی رویاها و هدفهایت را از تو بگیرد. و امروز پس از گذشت چندین سال از آن روز، پسر من یكی از بازیكنان مطرح و موفق در زمینه ی فوتبال حرفه ای است.

قانون گذاری منصفانه و بی طرف
برای زندگی خود و فرزندانتان قوانین و حدود مناسب و منصفانه ای تعیین كرده و آنها را با جدیت رعایت كنید. این قانون گذاری شاید در وهله ی اول برای فرزندانتان چندان دلچسب نباشد ولی در عمل به آنها احساسی از امنیت و آسایش خواهد داد. یك متخصص می گوید: خود را مجسم كنید كه در حال عبور از تنگه ای باریك مشرف به دره ای عمیق هستید. مسلماً خوشحال خواهید شد اگر بر لبه پرتگاه نرده های محافظی نصب شده باشد كه شما را از سقوط به دره محافظت كند. با این اطمینان، راحت تر و آسوده تر به راه خود ادامه خواهید داد. برای اكثركودكان شادی ونشاط، از احساس امنیت و آسایش حاصل می شود. وقتی كودكان متوجه شوند باید رفتار خود را با حدود و ضوابط خاصی تطبیق داده و از قواعد خاصی پیروی كند، احساس امنیت و كامیابی بیشتری خواهند داشت.

نیمه ی پر لیوان را به فرزندتان نشان دهید
همواره به فرزند خود یادآوری كنید كه هیچ مشكل و مسئله ای در دنیا وجود ندارد كه شما باهم از پس حل كردن آن برنیائید.


به فرزند خود بیاموزید كه مثبت اندیش و خوش بین باشد و ناامیدی و یاس را از خود براند. این آموزش بسیار مهم و حیاتی است. زیرا با آموختن مهارت مثبت اندیشی در دوران كودكی، فرزندتان گام بزرگی به سوی دوران بزرگسالی شاد و پرنشاط در بر خواهد داشت.
انسانهای منفی نگر و ناراضی اغلب درگیر مسائل و خاطرات ناخوشایند و تلخ زندگی خود هستند و با فكر كردن و تجسم این خاطرات امكان شاد زیستن را از خود می گیرند. در حالی كه انسانهای شاد و مثبت اندیش با تمركز بر وقایع مثبت زندگی، راه خود را به سوی آینده ای روشن تر می گشایند.


برای فرزندتان گروه حمایتی تشكیل دهید:


این گروه علاوه بر پدر و مادر می تواند افراد دیگری مانند معلم، مربی ورزش، معلم پرورشی یا مشاور مدرسه را نیز دربر بگیرد. كسانیكه به سرنوشت فرزند شما علاقمند و در آن دخیلند و كودك به آنها اعتماد دارد. گروه دوستان و همسالان نیز بخش بزرگی از دایره ی ارتباطی و حمایتی اطراف كودك را تشكیل می دهند و معمولاً تاثیر به سزایی بر كودك دارند پس مراقب باشید آنها را نادیده نگرفته و در این گروه جا بدهید. بدین ترتیب می توانید فرزند خود را در ادامه و گسترش دوستی ها و روابط خود با همسالانشان یاری كنید. یك روان شناس بالینی بیمارستان كودكان در این باره می گوید: مهارت دوست یابی و حفظ روابط از مهارتهای حیاتی برای هر انسان است كه او را در ایجاد روابط عمیق و پایدار در زندگی آینده یاری كرده از این رو یكی از عوامل مهم و اساسی در احساس رضایت شخص از زندگی و شاد زیستن درآینده ی كودك است.

برنامه ی ورزشی منظم:
كودكان عصر حاضر در مقایسه با نسل پیشین بیشتر در خطر اضافه وزن و چاقی قرار دارند كه مسلماً این موضوع تاثیر خوشایندی بر سلامت و رضایت آنها در زندگی آینده نخواهد داشت. كودكان چاق معمولاً احساس رضایت از خود ندارند و از كمبود اعتماد به نفس رنج می برند و بیشتر از سایر كودكان مستعد ابتلا به افسردگی خواهند بود. به نظر یك متخصص امور تربیتی راه چاره این است: ورزش منظم. وقتی كودك خوب و درست تغذیه شود و در عین حال فعالیت جسمی مناسبی داشته باشد، میزان ترشح هورمون شادی بخش اندورفین در مغز بیشتر خواهد شد كه به احساس رضایت از خود و در نتیجه اعتماد به نفس در كودك منتهی می شود. با اجتناب از غذاهای آماده ی بیرون و در عوض مصرف میوه و سبزیجات میان وعده های سالم و طبخ غذاهای خانگی به جای فرآورده های آماده علاوه بر كنترل میزان پروتئین لازم برای كودك مواد مغذی بیشتری به بدن او برسانید.


كودك خود را به بازیهای پرتحرك خارج از منزل ترغیب كنید. بازی آزادانه و كودك مدار با گروه همسالان، فرزندتان را متناسب و در وزن معمول نگه می دارد و در عین حال خلاقیت، استقلال و روابط اجتماعی را به او می آموزد.

خاطرات شاد خود را ثبت كنید.
برای پرورش حس قدرشناسی و شكرگزاری در فرزندانمان و نیز برای ثبت و یادآوری خاطرات، جعبه ی یادگاری بسازیم. كودك می تواند فهرستی از تمام چیزهای خوبی كه خود به او داده و یا اتفاقات مثبت و شادی بخشی كه برای او می افتد تهیه كرده و آن را در جعبه قرار دهد. عكس دوستان و خانواده، كارت پستال، یادگاری های كوچك دوستان و نزدیكان و یا سوغاتیهای یك سفر شاد همگی می توانند در این جعبه قرار گیرند و هنگامی كه كودكتان بیمار و یا افسرده است دنیایی از خاطرات خوش را برای او تداعی كرده و لبخند را به لبان او بیاورید.

لحظات طلایی ارتباط را دریابید
برنامه ای منظم تنظیم كنید كه طی آن افراد خانواده بتوانند دوستانه در مورد مسائل خود صحبت كنند. طی این جلسات می توانید به همراه فرزندتان فعالیتهای هفتگی و ورزشی او را مرور كنید تا در صورت لزوم بتوانید با آگاهی از تمام مسائلش، او را در بهبود وضعیت خود یاری دهید.


می توانید این جلسات را در فضای غیر رسمی، و یا توام با فعالیتهای خانوادگی مانند پیك نیك، دوچرخه سواری، پیاه روی و یا حتی خرید منزل برگزار كنید. پرداختن به فعالیت های مورد علاقه ی افراد خانواده، دخیل كردن كودك در امور جاری منزل شما را یاری می دهد كه به فرزند خود نزدیك تر شده، لحظات طلائی ارتباط را دریابید.

نرمش در برابر طوفان
یكی از اجزای جدائی ناپذیر لازم برای دستیابی به شادی پایدار، انعطاف پذیری و تطبیق در مواجهه با مسائل و مشكلات است. همه ی ما داستان درخت بزرگ و فعال كوچك را در برابر طوفان می دانیم. درخت تناور صدساله، به علت ایستادگی در برابر طوفان شكست، ولی نهال كوچك با نرمش وانعطاف پذیری خم شد وباقی ماند. بنابراین از برخورد فرزند خود با سختی ها و ناراحتی ها نگران نباشید. برخورد و تجربه ی امروز او درمقابله با مسائل و درگیریها در عملكرد فردای او در برابر مشكلات جدی تر تعیین كننده است و می تواند به او كمك كند تا بهتر تصمیم بگیرد.


سعی نكنید كودك خود را از هر اتفاقی محافظت كرده و به اصطلاح او را لای پر قو بزرگ كنید. در عوض به او بیاموزید كه شناخت درستی از مسائل و مشكلات پیدا كرده و بتواند آنها را اصلاح كند.
اگر فرزندتان درگیر یك ناامیدی و افسردگی بزرگ شده است به او كمك كنید تا از نظر روحی به شرایط عادی بازگردد. سپس او را تشویق كنید با بیان احساسات خود، خود را سبك كند. همان طور كه پیش تر گفته شد فرزندان از والدین خود الگو می گیرند پس به خاطر داشته باشید كه خود نیز نمونه ی خیلی خوبی از نرمش و انعطاف پذیری در همه ی موارد از بی كار شدن گرفته تا ترافیك سنگین خیابان را به او نشان بدهید.

شگفتی را از او نگیرید
هنگامی كه كودك در برابر چیزی بزرگ تر از خویش قرار می گیرد، دچار شگفتی شده و میل دارد تمام جزئیات را درباره آن بداند. با فرزند خود درباره ی ایمان شخصی تان به خدا و یا اعتقاد خانوادگی خود صحبت كنید.


به او یاد بدهید كه دربر خورد با مقدسات و دین، نیاز نیست فرد همه ی مطلب را درك كند می تواند به سادگی از وجود آنها لذت برده و به آنها احترام بگذارد. قدم زدن در جنگل یا پارك، تماشای آسمان شب، تماشای زمین خیس و حتی كرمها پس از باران. همگی و همگی جلوه های زیبایی از طبیعت هستند كه می توانند در عین زیبایی، توانایی پذیرش و لذت بردن را بدون درك جزئیات به فرزند شما بیاموزند.با شركت كردن در این فعالیتها و در عین حال شركت دادن فرزندتان در مسائل خود، روحیه ی كنجكاوی را در او تقویت كرده و در عین حال شاد بودن و لذت بردن از همه ی مسائل جزئی را به او بیاموزید.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز