عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق
دکتر زهرا سعادتی،متخصص جراحی عمومی،لیزر،خدمات زیبایی،هموروئید،شقاق

ایجاد انگیزه ورزش کردن و تناسب اندام

مجموعه : دانستنی ها
ایجاد انگیزه ورزش کردن و تناسب اندام
پرسش:
چگونه می‌توانم برای ورزش در خود ایجاد انگیزه کنم؟ می‌دانم که ورزش اهمیت فوق العاده ای دارد، اما خودم را مجبور به این کار نمی‌کنم.
 
پاسخ مارتیکا هینر:
افرادی که بیرون از منزل کار می‌کنند به پر مشغله ای دیگر افراد هستند. تفاوت در این است که آنها یک جوری خودشان را به ورزش کردن وادار می‌سازند- حتی زمانی که حوصله ندارند. روان شناسان ورزشی، کارشناسان تغذیه و روان شناسان تربیت بدنی سالها برای تشخیص عامل ایجاد انگیزه در افراد غیر متحرک تلاش نموده اند.

پاسخ آسان نیست. در بعضی تحقیقات نوعی عنصر ژنتیکی که در افراد ایجاد انگیزه می‌کند، تشخیص داده شده است.
یک تعدادی از موشها را در قفسی قرار دادند (به همراه چرخ ورزشی) چند تا از آنها روی چرخ می‌پرند، بر عکس بقیه تحرکی نداشتند.

 همینطور، برخی افراد واقعا حوصله ندارند بعد از کار بدوند یا به کلاس ورزش بروند، اما بقیه مردم برعکس این گروه هستند.

بیایید با آن روبرو شویم:
شما می‌توانید انجام ندادن هر کاری را توجیه کنید. می‌توانید دلیلی برای فعالیت نداشتن یا انجام هزاران هزار کار داشته باشید. اما وقتی صحبت از ورزش به میان می‌آید: هیچ دلیل و بهانه ای پذیرفتنی نیست. حتی اگر بیمار هستید یا از لحاظ جسمانی محدودیت دارید، می‌توانید برای ورزش مناسب خودتان برنامه ریزی نمایید.

نباید این کار را به تاخیر بیاندازید (کار امروز به فردا مسپار).
هر چه بیشتر از تحرک ورزشی اجتناب کنید، به پیامدهای منفی بیشتری دچار خواهید شد. نه تنها در معرض بیماریهای بیشتری (یا بدتر کردن بیماری کنونی خود) قرار می‌گیرید، بلکه مرگ زودتر به سراغ شما می‌آید. از طرفی هم اضافه وزن پیدا می‌کنید. علاوه بر اینها، شل و ول، ناتوان، کم انرژی و ضعیف تر می‌شوید. و این نحیف شدن شما را پیرتر می‌سازد. لذا اگر توصیه من و دیگر پزشکان را جدی نگیرید و الان که کم سن تر هستید، بعد از چند سال فردی 50 یا 60 ساله به نظر می‌رسید. دوست دارید که چهره فردی پیر را داشته باشید؟ یا تمایل دارید مثل افراد پرتحرک و زرنگ باشید و خوب تغذیه کنید؟ خب، باید بدانید که چه انجام دهید.

این سئوال باقی می‌ماند:
چگونه در خود ایجاد انگیزه کنید؟ باید از تاکتیک‌ها و روش‌های مناسب بهره بگیرید. در زیر چند مورد آورده شده است:

1- 10 دقیقه فعالیت
این شیوه خیلی موثر است. اگر می‌توانید بند کفش ورزشی خود را ببندید و از خانه خارج شوید، 90 درصد قضیه حل است. اگر شروع کنید و استارت آن رابزنید، شانس به شما روی می‌آورد. خیلی از مردم علارغم بهترین خواسته‌ها و نیات خود ورزش را رها می‌کنند.
اما شما باید خودتان را به حداقل روزی 10 دقیقه پیاده روی یا استفاده از دستگاههای ورزشی مقید کنید. و به مرور مدت آن را افزایش بدهید. حتی اگر به همین 10 دقیقه هم بسنده کنید، باز هم موثر است و نتیجه می‌گیرید، چرا که بهتر از این است در هفته بیشتر از یک ساعت ورزش کنید، اما زود خسته شوید و آن را کنار بگذارید.

2-  برای خود دلایل ورزش کردن را مثل سرود هندوها تکرار کنید.
می خواهید برای رفتن به عروسی یا دانشگاه تناسب اندام داشته باشید؟ یا می‌خواهید وقتی در آینه نگاه می‌کنید، از دیدن خود لذت ببرید؟ یا انرژی بیشتری برای بازی کردن با بچه‌ها و نوه‌های خود داشته باشید؟ هر آنچه هدف شما باشد، با ورزش می‌توانید به آن نائل شوید.
هر چه که می‌خواهید و در ذهن دارید،مجسم کنید و بدانید که با ورزش و تحرک می‌توانید به نتیجه برسید.

3-  فعالیتی را پیدا کنید که به آن علاقه دارید یا راهی برای علاقمند شدن به آنچه دوست ندارید، بیایید.
بله، درست است: گاهی دستگاه‌های ورزشی خسته کننده هستند، اما آنها یک وسیله هستند، و اگر می‌خواهید تند تند برقصید و فعالیت چند گانه داشته باشید، این دستگاه‌ها موثر می‌باشند. برای مثال، اگر می‌خواهید، زبانی را یاد بگیرید، mp3 را پر از درس‌های زبان مورد علاقه خود کنید و هنگام ورزش یا کار روی تردمیل به آنها گوش دهید.
 
همه اینها بهتر  از لمیدن روی مبل و خواندن کتاب یا گوش دادن به اخبار سیاسی و مدام به سینما رفتن هستند. البته نباید فقط به این دستگاههای ورزشی اکتفا کنید.

کلاس‌های گروهی تناسب اندام برای تحریک کردن شما طراحی شده اند. اما به خودتان قول بدهید که در تمام جلسات آنها شرکت جویید. این کلاس‌ها شامل اروبیک و رقص می‌باشند. بهتر است که در دو کلاس جداگانه و دو مربی متفاوت ثبت نام کنید. بعضی از مربیان شخصیتشان به گونه ای است که افراد را با انگیزه می‌کنند. یا برخی از آنها مهارت تدریس فوق العاده ای دارند و کلاس‌های اروبیک را آنقدر زنده اداره می‌کنند که افراد انرژی دو چندانی پیدا می‌نمایند. (بر خلاف آن عده که افراد را سردرگم می‌کنند). ضمنا اگر در کلاس احساس خوبی ندارید، نشانه ای برای نداشتن مربی خوب می‌باشد، مربی که فقط افاده دارد و تحمل اشتباه شاگردان خود را ندارد.

 گاهی برخی افراد کلاس ورزش را هم دوست ندارند. پس اگر شما هم جزء این گروه هستید، به پارک محل خود بروید و با دیگر افراد تنیس یا والیبال بازی کنید. پس حداکثر سعی و تلاش خود را به کار ببرید و فعالیت مورد علاقه خود را پیدا کنید. 

X لیزر پوست،جوانسازی پوست،زیبایی اندام،پیکرتراشی و لاغری
Xبستن تبليغ
لیزر پوست،جوانسازی پوست،زیبایی اندام،پیکرتراشی و لاغری