عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما
دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی
بلیط هواپیما

افراد حواس‌پرت كنجد و زردچوبه بخورند

افراد حواس‌پرت كنجد و زردچوبه بخورند
پرویز مظاهری دبیر انجمن روانپزشكان ایران گفت: با توجه به زندگی ماشینی امروز كه باید فرد كارهای زیادی را در طی روز انجام دهد برای جلوگیری از اختلال تمركز و فراموش‌كردن كارها بعد از برنامه‌ریزی روزانه، مصرف كنجد و زردچوبه توصیه می‌شود.
دبیر انجمن روانپزشكان ایران در گفتگو با فارس با بیان اینكه فراموشی یك اختلال روانپزشكی است كه انتظار می‌رود بیشتر در سنین بالا یعنی بعد از سن 65 سالگی اتفاق بیفتد ، اظهارداشت: كاهش سلول‌های خاكستری مغز توانایی فرد را برای به خاطرآوردن و حفظ مطالب كم می‌كند و هر چه افزایش سن اتفاق بیفتد میزان فراموشی نیز بالا می‌رود.
وی افزود: یك نوع فراموشی در سنین پایین نیز وجود دارد كه به دلایل مختلفی از جمله حوادث و ضربه‌دیدن ایجاد می‌شود و موجب می‌شود فرد برای مدتی نتواند مطالبی را به خاطر نیاورد.
مظاهری تصریح كرد: گروه دیگری از فراموشی‌ها مربوط به افراد مضطرب و دچار اختلال تمركز است كه در سنین پایین هم دیده می‌شود و بیشتر به دلیل نحوه زندگی مردم و سبك ماشینی آن است. در این نوع زندگی مردم در طول روز كارهای زیادی را انجام می‌دهند و ممكن است برخی از آنها از ذهن آنها خارج شود.
این متخصص روانپزشكی افزود: نوع دیگر فراموشی آلزایمر است كه در آن فرد در سنین بالا دچار فراموشی می‌شود و نمی‌تواند مطالب مهم را به خاطر بیاورد. البته در ابتدای این بیماری، حافظه كوتاه مدت این افراد دچار مشكل می‌شود.
وی اضافه كرد: معمولاً افراد مبتلا به آلزایمر مطالب گذشته مانند دوران جوانی و نوجوانی را به خاطر می‌آورند اما مطالبی كه چند دقیقه پیش به آنها رسیده است به خاطر نمی‌آورند لذا ممكن است چند بار سؤال كنند كه اگر درمان نشود موجب می‌شود شخص همه مطالب را حتی نزدیكان خود را و آدرس منزل را فراموش كند.
دبیر انجمن روانپزشكان ایران در پاسخ به اینكه برای كاهش اختلالات تمركز چه كارهایی پیشنهاد می‌شود یادآور شد: برای افزایش تمركز باید برنامه‌ریزی روزانه داشته باشیم و كارها را طوری تنظیم كنیم كه هر كاری را در وقت خود انجام دهیم. همچنین اگر مشكل اضطراب در فرد وجود دارد باید حل شود و استراحت كافی نیز لازم است چرا افرادی كه چند شیفت كار می‌كنند اختلال تمركز بیشتری دارند.
مظاهری گفت: كنجد و زردچوبه به دلیل داشتن خاصیت آنتی اكسیدان می‌تواند در پیشگیری از فراموشی كمك‌كننده باشد. همچنین فعالیت‌های فكری موجب پیشگیری از ابتلا به فراموشی در آینده می‌شود.