اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

زنان زیبایی‌‌ها را بیشتر درک می‌‌کنند!

مردان نسبت به زنان برای آثار هنری کمتر ارزش قائلند یا کمتر به ظرافت‌های آنها پی می‌برند و حتی وقتی بحث سر ارج‌ نهادن به هنر است، زنان و مردان باز هم متفاونتد.

زنان در حالی از دو نیمه مغزشان برای قضاوت در مورد زیبایی یک اثر استفاده می‌کنند که مردان تنها نیمه سمت راست را به کار می‌گیرند.

این موضوع، شاید نمایانگر تفاوت در تکامل ذهن مرد و زن باشد؛ به این صورت که مردان ذاتا تمایل به تمرکز بر تصویر بزرگ دارند و زنان به جزئیات موضعی هم توجه دارند.

پروفسور فرانسیسکو آیالا از دانشگاه کالیفرنیا در اروین به همراه همکارانش از 10 زن و 10 مرد خواستند تا در مورد زیبایی نقاشی‌ها و عکاسی‌های هنرمندان از مناظر شهری و روستایی قضاوت کنند. در همین حال، این پژوهشگران میدان‌های مغناطیسی که به واسطه فعالیت الکتریکی در مغز داوطلبان پدید می‌آمد را می‌سنجیدند.

این آزمایش نشان داد که مردان و زنان، هر دو، قسمتی از مغز استفاده می‌کنند که مربوط به هشیاری فضایی می‌شود و قطعه اهیانه‌اى نام دارد. ولی، در حالی که زنان از هر دو سمت این قطعه بهره می‌گیرند، مردان فقط از سمت راست آن استفاده می‌کنند.

به باور این دانشمندان، دلیل این امر آن است که زنان اطلاعات را دریافت کرده و بیشتر در مورد جزئیات آن چه می‌بینند، فکر می‌کنند و محل قرارگیری اجسام را بر حسب دسته‌بندی‌های وسیعی نظیر بالا یا پایین و چپ یا راست ارزیابی می‌کنند. به گفته آنها، مردان با نوع دقیق‌تری از تصویربرداری ذهنی، روی کلیت نصویر تمرکز می‌کنند.

بنا به گفته محققان ممکن است این تمایز ریشه در تکامل بشر از میلیون‌ها سال پیش داشته باشد، یعنی وقتی که به شکارچی تبدیل شد.

به طور سنتی شکار توسط مردان صورت می‌گرفت و نیاز به قابلیتی «هم‌عرض» برای رهگیری دقیق حیوانات در حال حرکت داشت. از آن سو، یک هشیاری فضایی «قاطع» برای گردآوری میوه‌ها، ریشه‌ها یا حبوبات، مناسب است که عموما بر عهده زنان بوده است.

یکی از دانشمندان در این مورد می‌گوید: «زنان نسبت به اجسام اطرافشان بیشتر هشیارند. این اجسام حتی شامل آن دسته که به کار فعلیشان مربوط نیست هم می‌شود. ولی مردان در امور مسیریابی بهتر از زنان عمل می‌کنند.» او اضافه می‌کند که مردان تمایل دارند که امور مسیریابی را با استفاده از راهبردهایی بر مبنای جهت‌یابی، شامل درک فاصله و جهت‌های اصلی، انجام دهند. ولی زنان تمایل دارند که فعالیت‌هایشان را بر مبنای به یاد سپردن محل نقطه‌های مشخص و جهت‌های نسبی قرار دهند، مثل «سمت چپ …» یا «به طرف راست«…

به عقیده این گروه از محققان، روش‌های متفاوت متصور شدن دنیا توسط زنان و مردان، روی ادراک آنها از زیبایی تاثیر گذاشته است.

پروفسور فریدرمن پولورمولر، یک کارشنان مطالعات مغز در این رابطه می‌گوید:« ما می‌دانیم که میان مغز جنس مذکر و مونث تفاوت وجود دارد و بر اساس مطالعات در کل ارتباط میان دو نیمکره مغز زنان بیشتر از مردان توسعه یافته است.» بنابراین او می‌گوید که یافته‌های اخیر با دانسته‌های کنونی دانشمندان انطباق دارد ولی در عین حال، خواستار مطالعات تکمیلی، پیش از هر گونه نتیجه‌گیری قطعی است.

 

پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز