اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

این عادات موجب کم پشت شدن موها می شوند

این عادات موجب کم پشت شدن موها می شوند

هیچ کس دوست ندارد به خاطر کم کردن وزن، حتی چند کیلو، موهایش کم پشت شود. اما اگر موهایتان بیش از حد معمول می ریزد، هنوز برای جلوگیری از آن دیر نشده است. برای داشتن موهایی پر پشت فقط باید چند تغییر ساده را در سبک زندگیتان ایجاد کنید. در این جا 10 مورد از بدترین عاداتی که باعث نازکی و کم پشت شدن مو ها می شود را عنوان می کنیم، و این که چطور باید آن ها را از برنامه ی زندگیتان حذف کنید.

 

1. دوش گرفتن در حمام پر از بخار و حرارت
آب داغ رطوبت موها را از بین می برد (درست مثل پوست) وباعث خشکی و شکنندگی مو می شود و برای همین موها بیشتر مستعد ریزش می شوند. علاوه بر این که وقتی موها را آب داغ می شوئید،روغن محافظ مو را هم با آن می شوئید، این حرارت منافذ پوست سر را هم به سرعت می بندد که این کار به ریشه ی مو صدمه زدهو منجر به ریزش مو می گردد.
روش درست نگه داری از موها : دما را چند درجه ای پایین بیاورید. دوش آب گرم بگیرید و موها را با کم ترین حرارت ممکن بشوئید.مو

 

2. استفاده از ابزار گرمایشی برای حالت دادن به موها
حرارت سوزان و داغ به پروتئین هایی که موهایتان را می سازد و به پوسته ی محافظ موها (کوتیکول یا لایه ی پوشاننده ی بیرونی مو) آسیب می رساند. هنگامی که کوتیکول آسیب می بیند، میزان رطوبت کم شده و موها بیشتر در معرض شکنندگی و موخوره قرار می گیرد.
روش درست نگه داری از موها : از این نوع ابزارهاکمتر استفاده کنید، حتی سشوار، دو یا سه بار در هفته از آن ها استفاده کنید.با کم حرارت ترین ابزار کار کنید. همیشه از یک اسپری محافظِ حرارت مو استفاده کنید که باعث کاهش الکتریسیته ی موها می شود.

 

3. رژیم غذایی سخت
وقتی به خودتان گرسنگی می دهید، بدن مجبور می شود انرژی اش را ( همان مقدار کمی هم که دارد) صرف فعالیت های ضروری کند (مثل کمک به فعالیت های قلب و مغز) تا این که این انرژی صرف ساختن موها شود.در واقع یکی از اولین نشانه ها ی بی اشتهایی، ریزش موی شدید است.
روش درست نگه داری از موها : یک برنامه ی غذایی سالم با مقدار زیادی پروتئینِ بدون چربی مثل ماهی، مرغ، عدس و لوبیا را انتخاب کنید. در واقع پروتئین ها موهای شما را می سازند و کمبود پروتئین در بدن، باعث شکنندگی موها می شود. میزان مصرفی پروتئین روزان اتان باید46 گرم در روز ( حدوداً 25 تا 30 درصد از کل کالری روزانه) باشد.

 

4. بد رفتاری با موهای خیس
اگر رطوبت کافی به موها برسد، چون لایه ی محافظ کوتیکول ایجاد می شود، موها دیگر شکننده و نازک و ضعیف نمی شوند. محکم خشک کردن موها بعد از حمام و بلافاصله شانه کردن آن ها، باعث ایجاد شکستگی و موخوره می شود.
روش درست نگه داری از موها : بلافاصله بعد از حمام موهایتان را برس نکشید، قبل از این که موهایتان در حمام خیس شوند،آن ها را شانه کنید،سپس بعد از حمام آن ها را با یک حوله ی نرم خشک کنید و آب آن ها را بگیرید. ( موها را محکم نمالید! )

 

5. مدل موهای سفت و محکم
اگر موهایتان را به صورت دم اسبی می بندید یا آن ها را می بافید، مراقب باشید!چون این مدل موها فشار زیادی را به فولیکول های مو (غدد مو ) وارد می کند، که به آن ها صدمه زده و باعث ایجاد زخم می شود. این کار منجر به آلوپسی کششی می شود (این بیماری به علت آرايش مو به شكلي كه موهاي يك قسمت سر را تحت كشش قرار می دهد ایجاد می شود.) یک بیماری که به طور دائم فولیکول ها را تضعیف می کند و رشد مو را غیر ممکن می سازد.
روش درست نگه داری از موها : موهایتان را شل تر ببندید! تا جایی که ممکن است موهایتان را باز بگذارید ( مخصوصاً موقع خواب، چون غلط خوردن روی بالش کشش بیشتری ایجاد می کند). اگر می خواهید موهایتان را پشتتان ببندید آن را شل ببندید. اگر پوستتان کشیده شود، یعنی موهایتان را سفت بسته اید!

 

6. استفاده ی طولانی مدت از محصولات حالت دهنده ی مو
درست است که اسپری مو یا ژل، حالت موها را در تمام روز حفظ می کند، اما در واقع موهایتان را سخت تر و زمخت تر می کنند.چون معمولاً دارای الکل زیادی هستند که باعث خشکی و شکنندگی موها می شود.چون اسپری یا ژل به مدت طولانی روی موهایتان مانده، وقتی که موهایتان را برس می کشید یا شانه می کنید،این کار باعث شکنندگی و ریزش موها می شود.

روش درست نگه داری از موها : محصولاتی که موهایتان را سفت و چسبنده می کند را استفاده نکنید. به جای آن از محصولات نرم کننده مثل کرم های حالت دهنده ی مواستفاده کنید که رطوبت مو را حفظمی کنند و موقع برس کشیدن الکتریسیته ایجاد نمی کنند.

 

7. خوردن قرص های ضد بارداری
اگرراجع به ریزش موها یا کم پشت شدن و ضعیف شدن آن ها به دلایل هورمونی، حساسیت زیادی دارید،بدانید که قرص های ضد بارداریِ اشتباه موهایتان را تضعیف می کند. بعضی از این قرص ها حاوی آندروژن هستند، و اگر کسی به آندروژن حساسیت داشته باشد و این را نداند، خوردن این قرص ها باعث ریزش موی او می شود.”
روش درست نگه داری از موها : از قرص های ضد بارداری کم آندروژن مثل نورژستیمات (Ortho-Cyclen, Ortho Tri-Cyclen)، نوراتیندرون (Ovcon 35)، دزوژسترل (Mircette) یا اتينوديول دى‌استات (Demulen, Zovia) استفاده کنید. اگر می خواهید بفهمید که به آندروژن حساسیت دارید یا نه، یک متخصص ترمیم مو باید یک تست ژنتیکیcheek-swabرا برای شما انجام دهد.

 

8. خاراندن سر
خارش پوست سر ( که ممکن است ناشی از درماتیت سبورئیک و شوره ی سر باشد) به علت آسیب رساندن به مو، باعث ریزش آن می شود. هنگامی که پوست ( کوتیکول) آسیب می بیند، فیبر مو مستعد شکنندگی می شود.
روش درست نگه داری از موها : برای خلاص شدن از خارش سر از شامپویی استفاده کنید که حاوی سلنیوم، روی، پریتیون و یا روغن درخت چایی باشد،مثل شامپوهای ضد شوره ی سر(با قدرت فوق العاده زیاد)،اگر فایده نداشت، دکتر تان باید شامپوی ضد قارچ یا فوم کورتیزون تجویز کند.

 

9. زیر آفتاب بودن به مدت طولانی
حتی اگر شما از راه درست برنزه کرده باشید، این احتمال وجود دارد که موهایتان باز هم در معرض اشعه های UV  قرار گرفته باشد که این کار استحکام  و انعطاف پذیری موها را خراب می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه های UV  باعث می شود که لایه های کوتیکول ضعیف و شکننده شود، در نتیجه مو شکننده شده و این امر منجر به ریزش مو می گردد.

روش درست نگه داری از موها : یک کلاه بپوشید (ترجیحاً کلاهی که با محافظ UV  ساخته شده باشد). ( فراموش نکنید که موهای دم اسبی تان را زیر کلاه قرار دهید.)از کاندیشنر و یا نرم کننده هایی استفاده کنید که نیازی به شستن نداشته باشدکه به اصطلاح leave in conditioner نامیده میشوندو حاوی کرم ضد آفتاب هستند.مثل شامپوی نرم کننده و موهای آسیب دیده ی “سولیل برین و محافظ در برابر اشعه های خورشید”.

 

10. نشستن مو به اندازه ی کافی
حالا که این روزها شامپوی خشک یکی از محصولات اصلی مغازه های آرایشی و بهداشتی است، حتماً ترجیح می دهیدکه موهایتان را چند روز نشوئید!این کار راحت است؟ بله. اما برای موهایتان اصلاً خوب نیست. وقتی این مواد یا شوره ی سر بیش از حد روی پوست سر جمع می شود،فولیکول های مو مسدود می شود و مو به سختی می تواند رشد کند.
روش درست نگه داری از موها :اگر یک روز موهایتان را با شامپو نشوئید مشکلی به وجود نمی آید، اما اگر این کار تبدیل به عادت شود، چون این مواد معمولاً زیاد روی سر می ماند، کثیفی و چربی منافذ پوست را می بندد. حتماً موهایتان را هر دو روز یک بار بشوئید، مخصوصاً اگر عرق می کنید یا از این محصولات زیاد استفاده می کنید. برای جلوگیری از خشکی بیش از حد، از یک شامپوی بدون سولفات مثل شامپوی تقویت کننده و ضخیم کننده ی اورآل پاریس استفاده کنید.

 

11. مصرف دارو های خاص
داروهای خاصی مثل ( استاتین ها، داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، ضد فشار خون) یا داروهای هورمونی ( مثل داروهای جایگزین تیروئید) باعث ریزش مو می شوند. این امربا اختلال در چرخه ی طبیعی رشد مو، باعث می شود مو وارد مرحله ی راکدی شود و به صورت ناگهانی بریزد.
روش درست نگه داری از موها : از دکترتان درباره ی داروهایی سوال کنید که عوارض ریزش مو را نداشته باشد.