عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

افسردگی و رابطه ی آن با چاقی

افسردگی و رابطه ی آن با چاقی
افسردگی! این حالت دل آزار مدرن! همه‌ی ما لحظه‌هایی را داریم که در لاک خودمان فرومی‌رویم و دچار افسردگی می‌شویم. حتماً شما هم تصدیق می‌کنید که این روزها کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که همیشه شاد و خندان باشد.

متأسفانه افسردگی مشکلات زیادی برای جسم و روح ما به بار می‌آورد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم آیا این حالت روحی باعث چاقی هم می‌شود یا خیر؟ با ما همراه باشید.

آیا افسردگی و چاقی جفت هم هستند؟ معمولاً زمانی که بر خلاف میل یا انتظارمان چند کیلو چاق می‌شویم باعث می‌شود خلقمان تنگ شود و دچار ناراحتی شویم. اما سۆال اینجاست آیا عکس این مسئله هم صادق است؟ یعنی زمانی که دچار افسردگی و ناراحتی هستیم مقابله با اضافه‌وزن دشوار می‌شود؟

باید بدانید که وضعیت روحی بیشتر افراد با عادت‌های غذایی‌شان در ارتباط مستقیم است. برای همین هم جای تعجب زیادی نیست اگر بگوییم که عوامل عاطفی و احساسی نقش مهمی در اضافه‌وزن و چاقی دارد.
 
پژوهش‌ها چه می‌گویند؟

محققان معتقدند که چاقی و مشکلات روحی و روانی در هم تنیده هستند. نتایج یک پژوهش جدید که روی 5000 زن و مرد جوان و به مدت 20 سال انجام گرفت نشان می‌دهد که ارتباط زیادی بین چاق شدن و افسردگی وجود دارد. در این مدت بیست‌ساله، همه‌ی شرکت‌کننده‌ها چه آن‌ها که افسرده بودند یا نه چند کیلو چاق‌تر شدند اما محققان مشاهده کردند افرادی که از افسردگی رنج می‌بردند چاق‌تر از حد معمول شدند (به خصوص از ناحیه‌ی شکم). در عوض بررسی‌ها نشان داد عکس این مسئله صادق نیست. یعنی اینکه مردها و زن‌هایی که در شروع پژوهش دچار اضافه‌وزن بودند علائم افسردگی از خود بروز ندادند با وجود این که آن‌ها هم در طول این مدت چاق تر شدند.

چرا افسردگی باعث چاقی می‌شود؟

احتمالات زیادی وجود دارد اما یکی از اصلی‌ترین دلایل این است که افراد افسرده برای تسکین مشکلات روحی خود بیشتر غذا می‌خورند. محققان با این تئوری بررسی‌های خود را پیش بردند که در بین افراد چاق، تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکم به دلیل بالا بودن میزان کورتیزول است. کورتیزول در واکنش به استرس تولید می‌شود.