عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

راه هایی برای داشتن خوابی راحت

مجموعه : سبک زندگی
راه هایی برای داشتن خوابی راحت
براساس مطالعه جدید صورت‌گرفته در پنسیلوانیا محققان یافته‌های جدیدی را به خصوص خواب و تغذیه و سلامتی در مجله پزشكی منتشر كرده‌اند. مایكل گرلار، استاد روانپزشكی و عضو مركز خواب و بیولوژی اعصاب می‌گوید: اگرچه بسیاری از ما ذاتاً می‌دانیم كه رابطه‌ای بین آنچه كه می‌خوریم و چگونگی خواب وجود دارد، اما با این حال مطالعات علمی كمی در مورد ارتباط خواب و تغذیه انجام شده است. براساس مطالعات صورت‌گرفته بطور كلی افرادی كه بین 8-7 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، احساس بهتری دارند و سالم‌تر هستند.

آیا تفاوت‌هایی در رژیم غذایی افرادی كه خواب كوتاه‌تر، خواب طولانی‌تر و یا الگوی خواب استاندارد دارند، وجود دارد؟محققان در یك نظرسنجی نمونه‌ای از جمعیت تا سن و شرایط تقریباً یكسانی را انتخاب و سوالاتی را در مورد اطلاعات شخصی پاسخ‌دهندگان جمع‌آوری كرده‌اند. سوالات در مورد شرایط اجتماعی، اقتصادی، رژیم غذایی و سلامتی بود. بطور كلی افرادی كه بین 8-7 ساعت در طول شب می‌خوابند در رژیم غذایی‌شان در مقایسه با افرادی كه خوابشان كمتر یا بیشتر از 8-7 ساعت بود، تفاوت وجود داشت. آنان متوجه شدند خواب كوتاه‌مدت و بلندمدت با تنوع غذایی كمتر در ارتباط است.

در این تحقیقات روشن شد مصرف كالری در سه گروه اثر متفاوت دارد. همچنین مصرف پروتئین، كربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی در میان سه گروه متفاوت وجود داشت. اما هنگامی كه محققان با ابزارهای آماری این مسأله را تجزیه و تحلیل كردند، دریافتند مواد مغذی كلیدی درخصوص تغذیه و خواب سالم و نرمال انگشت‌شمار است. هنگامی كه آن‌ها به لیست انواع مواد غذایی گروه نگاه كردند، متوجه شدند گروهی با خواب نرمال بالاترین تنوع تغذیه‌ای و گروهی با خواب كوتاه كمترین میزان از انواع مواد غذایی را در رژیم غذایی شان دارند.

تجزیه و تحلیل افرادی كه از خواب كوتاه‌مدت یا بلندمدت برخوردار بودند در مقایسه با افرادی كه خواب نرمال و طبیعی داشتند نشان داد افرادی كه خواب بسیار كوتاهی دارند كمتر از آب لوله‌كشی، لیكوپن (در غذاهایی به رنگ قرمز و نارنجی وجود دارد مانند گوجه‌فرنگی) و كربوهیدرات استفاده می‌كنند. خواب طولانی با مصرف كمتر كولین (كولین در تخم‌مرغ و گوشت‌های چرب موجود است)، تئوبرومین (در شكلات و چای وجود دارد)، اسید دودكانوئیك (چربی اشباع‌شده) و كربوهیدرات و مصرف بیشتر الكل در ارتباط بود.


از نتایج دیگر این تحقیقات این است كه خواب كوتاه با افزایش وزن و چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی مرتبط است. البته افرادی كه بیش از حد طولانی می‌خوابند به سایر مشكلات مربوط به سلامتی مبتلا می‌شوند. اگر شما به دنبال راه‌حلی برای تجربه یك خواب راحت در شب هستید این مطالعه تاحدودی كمك می‌كند. به تنوع غذایی و ارزش مواد غذایی كه انتخاب می‌كنید، توجه داشته باشید.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب

X عکس,فال,اس ام اس,پزشکی
Xبستن تبليغ
عکس,فال,اس ام اس,پزشکی