ساخت بمب هوشمند برای مبارزه با باکتری آنتی بیوتیک

ساخت بمب هوشمند برای مبارزه با باکتری آنتی بیوتیک
به گزارش ایران ناز به نقل از ایرنا، به علت مصرف داروی های آنتی بیوتیک های مختلف، برخی از ویروس ها و باکتری ها نسبت به انواع دارو مقاوم می شوند و به این ترتیب درمان بیماری با مشکل مواجه می شود؛ این معضل در حیوانات نیز وجود دارد.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی برای حل این مشکل یک آنتی بیوتیک تولید کرده اند که باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را نابود می کند.

یکی از معضلات انواع آنتی بیوتیک های موجود این است که روی تمام سلول ها، اعم از سالم و ناسالم تاثیر می گذارند؛ ولی آنتی بیوتیک های بمب هوشمند (smart bomb) فقط سلول های ناسالم را هدف قرار می دهند و هیچ اختلالی در سلول های سالم وارد نمی کنند.

باکتری ها دارای یک سیستم ایمنی به نام CRISPR-Cas هستند. زمانی که یک عامل خارجی مانند ویروس، به باکتری ها حمله می کند، این سیستم ایمنی شروع به تولید رشته های RNA می کند .

RNA یک اسید نوکلئیک است که در تمام سلول های زنده وجود دارد و وظیفه اصلی آن انتقال دستورات از پروتئین DNA به منظور کنترل سنتز پروتئین هاست.در برخی از ویروس ها، RNA به جای DNA حامل اطلاعات ‍ژنتیکی است.

در این روش جدید، اسید نوکلئیک هایی طراحی می شوند که پروتئین خود DNA در باکتری را مورد هدف قرار می دهند؛ مثل این که باکتری ها خودکشی می کنند.

از بین بردن باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک به این روش هیچ عارضه ای برای بیمار دربرندارد و کاملا کارآمد است.