اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

سرعت بالای تولید رباطهای خودكار و نظامی

محققان دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا با ارائه گزارشی اعلام کردند سرعت بالای تولید رباتهای خودکار و نظامی که در نهایت منجر به بروز اختلالهای عملیاتی و نافرمانی آنها خواهد شد می تواند در آینده ای نه چندان دور به خطری خارج از کنترل تبدیل شود.

محققان دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا تحت حمایت نیروی دریایی ایالات متحده گزارشی را مبنی بر خطر گسترش سریع رباتهای خودکار جنگی و اثرات آن در میان انسانها ارائه کرده اند.

وجود چنین خطراتی از گذشته در آثار سینمایی مانند سری ویرانگرها اعلام شده بود که در آن زمان این تصاویر تنها قسمتی از یک فیلم تخیلی و دور از ذهن به شمار می رفت.

اما اکنون حقایق غیر قابل پیش بینی در حال وقوع بوده و این رویاپردازیهای تصویری را به واقعیت تبدیل کرده است برای مثال در سال 2007 یک ربات نیمه خودکار که توسط ارتش آفریقای جنوبی تولید و مورد استفاده قرار گرفته بود با عملکرد نادرست 9 سرباز از همرزمان خود را کشته و 14 سرباز دیگر را دچار مجروحیت شدید کرد.

دانشمندان دانشگاه پلی تکنیک در گزارش خود اعلام کرده اند چه کسی را باید برای نقص در عملکرد و یا اشتباهات عمدی رباتهای خودکار جنگی مقصر دانسته و ملامت کرد؟ طراحان، تولیدکنندگان رباتیک، مسئولان شرکتهای رباتیک، ناظران رباتها، فرماندهای جنگی، رئیس جمهور ایالات متحده یا خود رباتها را؟

پاتریک لین یکی از نویسندگان این مقاله که با نام "رباتهای نظامی خودکار: خطر طراحی و عملکرد" منتشر شده معتقد است نیروهای محرک موثری در مسیر تولید این رباتها وجود داشته و آن را هدایت می کند که فرایند پیشرفت این صنعت را از کنترل خارج خواهد کرد برای مثال مجلس آمریکا دقیقا تعهد کرده است تا سال 2010 یک سوم از تجهیزات هوایی و تا سال 2015 تمامی وسایل نقلیه زمینی باید بدون سرنشین شوند.

چنین ضرب الاجلی می تواند فشار بر روی گسترش و توسعه صنعت رباتیک را افزایش دهد. این گسترش می تواند شامل رباتهای خودکاری باشد که با شتابزدگی وارد بازار شده و از دقت طراحی و عملیاتی کافی برخوردار نباشند.