اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

آنچه درباره کراک نمی‌دانستید

آنچه درباره کراک نمی‌دانستید
 ماده‌ای که به نام کراک در آمریکا و اروپا مصرف می‌شود، با نوع آسیایی آن تفاوت دارد. کراک اروپایی از کوکایین به دست می‌آید، در حالی که کراک ایرانی همان تغلیظ شده هرویین است که با مقداری آمفتامین مخلوط شده است و معلوم نیست.
 
کراک آسیایی تولید مافیای روسیه یا آزمایشگاه‌های خانگی است. به دلیل ترس جوانان از مصرف هرویین و کساد بازار این ماده، مافیای روسیه، ترکیب جدیدی از هرویین تغلیظ شده را تولید و وارد کشورهای آسیایی مثل ایران کرده است. از نظر ظاهری، کراک ماده‌ای است شبیه تکه‌های کوچک سنگ به رنگ شیری که به اسامی کریستال، کرک و سنگ نیز معروف است. مصرف آن هم یا به صورت تدخینی است و یا به‌ صورت تزریقی.

اعتیاد به کراک

 هرویین وکراک مواد مخدر قوی هستند که آخرین پله نردبان اعتیاد را در مصرف مواد مخدر به خود اختصاص داده‌اند و شخص را به سفری می‌برند که کمتر کسی به سلامت از آن بازگشته است. در حقیقت در بیشتر موارد فرد با یک بار مصرف این مواد به دام آنها می‌افتد و تنها سه بار مصرف مقدار اندکی از آن اعتیاد را حتمی خواهد کرد. کراک در کمتر از 21 روز در 97 درصد افراد مصرف‌کننده، اعتیاد شدید فیزیکی به‌وجود می‌آورد و فرد مجبور به استفاده مجدد از این ماده می‌شود. در مراحل نهایی، اشخاص روزانه تا حدود 10 بار از این ماده استفاده می‌کنند تا دچار علایم خماری و تشنج نشوند.

بعد از اعتیاد


کمبود کراک از تریاک و مواد مخدر مشابه، خیلی زودتر احساس می‌شود. به‌طوری که معتاد مجبور است در فواصل زمانی مشخص (تقریبا هر 3 تا 5 ساعت) از آن استفاده کند تا اضطراب غیرقابل تحمل ناشی از کمبود آن را از بین ببرد. پزشک یک درمانگاه ترک اعتیاد می‌گوید: «در اعتیاد شدید به این ماده، فرد به زندگی مطلق می‌رسد. به‌طوری که معتاد فقط برای این ماده و توسط آن زنده است». او می‌گوید: «شخص معتاد به علت آگاهی از اعتیاد خود، رنج فراوان می‌برد اما ظاهرا کاری از دستش برنمی‌آید».

اما فکر می‌کنید کراک چرا در ایران شایع شده است


 پزشک یک کلینیک ترک اعتیاد می‌گوید: «در حال حاضر 75 درصد مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های درمان اعتیاد، از مصرف‌کنندگان کراک هستند.» پزشک یک درمانگاه شبانه‌روزی هم می‌گوید: «متاسفانه هر شب چند مریض کراکی داریم که تعدادشان روز به روز بیشتر می‌شود.»
 
کارشناسان مواد مخدر هم اعلام کرده‌اند که الگوی مصرف مواد مخدر در تهران عوض شده است و یکی از کارشناسان دلایل مصرف کراک را این‌چنین توضیح دهد: «کراک بو ندارد. مصرف آن راحت است و با یک فندک و سوزن در هر جایی که باشی می‌توانی مصرفش کنی، درست برخلاف تریاک و هرویین».

به این ترتیب فرشته مرگ به همین راحتی برای خودش در میان نسل جوان جا باز می‌کند و روز به روز گسترش بیشتری می‌یابد اما دلیل اصلی مصرف کراک ناآگاهی و سوء تبلیغ است. براساس اطلاعات موجود، مصرف و اعتیاد به کراک در بسیاری از مبتلایان بر اثر ناآگاهی از عوارض این ماده و نداشتن شناخت کافی نسبت به آن بوده است.


بیشتر مصرف‌کنندگان کراک جمعیت جوان زیر 24 سال هستند که فکر می‌کنند کراک چیزی مانند قرص‌های روان‌گردان یا حتی قلیان میوه‌ای (!) است، پس در عمل به علت سوء تبلیغ ترسی از مصرف آن ندارند. این ماده به دلیل عدم اطلاع‌رسانی کافی در میان جوانان به‌صورت ماده‌ای کم خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده است. 95 درصد از افرادی که آن را مصرف کرده بودند در یک تحقیق آن را به اسم روان‌گردان می‌شناختند.