اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

بیماری صرع چه نوع بیماری است؟

بیماری صرع چه نوع بیماری است؟
تعریف صرع :

 صرع یک بیماری مزمن مغز و اعصاب می باشد که معمولاً بصورت تشنج و یا حواس پرتی است که در مدت زمان کوتاه اتفاق می افتد .حمله صرعی معمولا بصورت ناگهانی و تقریباً بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای آغاز و چند دقیقه به طول می انجامد و فرد پس از آن ، از حوادث بوقوع پیوسته چیزی بیاد نمی آورد.

اهمیت بیماری

در دنیا تقریبا در هر هزار نفر ۵  نفر مبتلا به صرع می باشند و این رقم در کودکان به ۱۵  درصد می رسد و در  حدود ۷ تا ۸ درصد افراد در طول زندگی خود یک یا چند بار دچار تشنج می گردند که اغلب همراه با تب است . در ایران قریب ‪ ۶۰۰‬هزار تن به صرع یا حملات دوره‌ای الکتریکی داخل مغز، مبتلا هستند.

 
افراد بسیاری با صرع به دنیا می‌آیند اما این بیماری در هر سنی به ویژه پس از آسیب به سلول‌های مغزی بر اثر ضربه مغزی، مننژیت یا یک سکته مغزی خفیف، می‌تواند بروز کند بیش از ‪ ۳۰‬درصد بیماران به صرع دائم مبتلا هستند.علائم و تظاهرات صرع بسیار متنوع است. اما حملات در یک یا چند مشخصه زیر که عود کننده و غیر ارادی هستند اشتراک دارند:

۱)- بیماری ناگهانی بوده و به صورت حمله در بیمار ظاهر می گردد.

۲)- اراده بیمار در بروز آن دخالتی ندارد.

۳)- تغییر در سطح هوشیاری ایجاد می گردد.

۴)- حمله تکرار می شود و زمان آن گاهی کوتاه است و بهبودی سریع صورت می گیرد.

۵) – فواصل بین حمله ممکن است که چند دقیقه ، چند هفته و حتی گاهی سالها طول بکشد.

۶) -گاهی علائم هشدار دهنده  قبل از شروع حمله وجود دارد ولی د راکثر موارد علائم هشدار دهنده ای ندارد.

تفاوت صرع و تشنج :

با اینکه صرع علت بسیاری از تشنج هاست اما صرع با تشنج تفاوت دارد. کودکی که یک بار تشنج کرده است یک کودک صرعی نیست بلکه ممکن است علل بسیار زیادی بتوان برای تشنج او پیدا کرد مثلا ابتلا به تب بالا ممکن است سبب کاهش سطح هوشیاری شود. به این حالت تشنج ناشی از تب گفته می شود.این تشنجها نشانه ای از صرع نیستند و معمولاً با افزایش سن محو می شوند و با عواملی مثل گلودرد یا دندان در آوردن ارتباط دارد. خوشبختانه اکثر بچه ها وقتی بزرگ شده و به سن مدرسه می رسند دیگر دچار این تشنج نمی شوند ولی مواظب باشید.