اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

کیست مویی: علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

مویی (سینوس پیلونیدال) شایع ترین بیماری ناحیه دنبالچه است. این بیماری موجب میشود، کیستی شبیه به یک جوش دردناک و چرکی کمی پایین تر از کمر و مابین دو کفل ایجاد شود.

 

این بیماری بیشتر با سبک زندگی و عدم اصلاح موهای زائد در ارتباط است اما در مواردی مشاهده شده که ژنتیک نیز می تواند اثر گذار باشد.

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

در هر صورت افرادی با اضافه وزن و یا افرادی که نسبت به بهداشت خود بی توجهی می کنند، بیشتر در معرض این عارضه قرار میگیرند. بی توجهی به درمان کیست مویی می تواند عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد.

 

بهترین روش موثری که در حال حاضر برای درمان کیست مویی وجود دارد، لیزر درمانی است. لیزر سرپایی انجام شده و با یکبار انجام آن می توان بدون ایجاد درد و خونریزی برای همیشه از شر این عارضه خلاص شد.

 

علائم کیست مویی

بیماری کیست مویی (سینوس پیلونیدال) نوعی عارضه مقعدی است. برگشت مو به داخل پوست باعث تجمع عفونت میشود. در برخی مواقع روی سطح کیست آبسه ایجاد میشود.

 

درد، عفونت، خارش و سوزش، ترشحات چرکی و خونریزی از مهمترین علائم این بیماری به شمار می روند. بیماری می تواند به شکل یک سوراخ روی سطح پوست و یا یک برآمدگی باشد.

 

عکس کیست مویی

مشاهده عکسهای کیست مویی به تشخیص و سریع تر شدن فرآیند درمان کمک می کند. به همین جهت در ادامه چند عکس واضح از کیست مویی را در اختیار شما می گذاریم.

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

درمان کیست مویی اهمیت ویژه ای دارد. اگر نسبت به درمان این بیماری بی توجه باشید، علائم بیماری تشدید شده و بیماری وارد فاز مزمن خود میشود. با گذشت زمان در کیست عفونت تجمع کرده یا اصطلاحاً کیست آبسه می کند.

 

هرگز سرخود و بدون مشورت با پزشک اقدام به تخلیه آبسه نکنید. زیرا این کار می تواند بیماری را تشدید و خطر بروز فیستول را افزایش دهد.

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

لیزر کیست مویی روش نوین درمان این بیماری است. در این روش اشعه لیزر جایگزین تیغ جراحی شده و این امر مسلماً مزیت های بسیاری را هم برای بیمار و هم برای جراح به همراه دارد.

 

به طور مثال، با استفاده از لیزر میزان درد و خونریزی بیمار تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. درمان سرپایی و با هزینه ای مناسب انجام میشود. در ضمن نتیجه این درمان قطعی است و خطر عود مجدد بیماری کمتر است.

 

بیشتر بخوانید : عکس کیست مویی و تصاویر واضح از جراحی و لیزر

 

عوارض کیست مویی

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

این بیماری در شروع با علائمی مثل درد، خونریزی، خارش، سوزش، ترشحات، بد بو و آزار دهنده و التهاب خود را نمایان می کند. اما با پیشرفت بیماری، علائم آن نیز تشدید میشود.

 

همچنین بافت بیشتری از بدن تخریب شده و این باعث میشود، موضع بیشتری از بدن هنگام جراحی تخلیه شود. عوارض کیست مویی معمولاً در صورتی ایجاد میشوند که بیمار مدت طولانی برای درمان اقدام نکند و نسبت به آن بی توجه باشد.

 

در واقع اگر به موقع بیماری را درمان کنید، دچار عوارض آن نمی شوید. برخی از عوارض این بیماری عبارتند از :

 

درد شدید: گسترش بیماری می تواند وضعیت را وخیم تر نماید. با گسترش عفونت، بافت های اطراف تخریب شده و درد بیماری تشدید میشود.

 

آبسه: افزایش عفونت در زیر پوست منجر به آبسه می گردد. آبسه باید هرچه سریعتر و قبل از تشکیل فیستول درمان شود.

 

عفونت خون: عفونت کیست ممکن است به کل بدن گسترش یابد و دیگر اعضای بدن به خصوص خون را درگیر نماید.

 

سرطان: سرطان به ندرت اتفاق می افتد اما تحقیقات به اثبات رسانده بیماران که مدت طولانی نسبت به درمان این عارضه بی توجه بوده اند. دچار سرطان پوست شده اند. در واقع با گذشت زمان عفونت ساختار سلولهای پوست را تغییر داده و منجر به سرطان می گردد.

 

پیشگیری از عوارض

بهترین راهکار برای جلوگیری از عوارض کیست مویی این است که هرچه سریع تر بیماری را درمان کنید. در بسیاری از موارد بیماران این عارضه را با یک مشکل ساده مثل جوش اشتباه می گیرند، بنابراین دیرتر برای درمان اقدام می کنند.

 

عده ای دیگر نیز به گمان اینکه کیست به دارو برطرف میشود. اقدام جدی برای درمان انجام نمی دهند. یک مشکل شایع دیگر که ما در بین بیماران بیشتر مشاهده می کنیم، ترس از جراحی و عوارض آن است.

 

البته در این مورد حق با بیمار است عوارض  و مشکلات مربوط  به جراحی مثل درد، خونریزی و بستری در بیمارستان و نیاز به مرخصی طولانی مدت موجب شده اغلب بیماران از جراحی گریزان باشند.

 

خوشبختانه امروزه روشهای بهتری جایگزین جراحی سنتی شده اند. بهترین روش درمان کیست مویی با لیزر است.

 

این درمان سرپایی و سریع انجام شده و هیچ یک از مشکلات و عوارض جراحی سنتی مثل درد، خونریزی و نقاهت طولانی مدت را ندارد. برای اطلاع بیشتر در این مورد صفحه درمان کیست مویی را مطالعه کنید.

 

بیشتر بخوانید : عوارض کیست مویی و ارتباط آن با سرطان پوست

 

درمان خانگی کیست مویی

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

استفاده از روشهای خانگی و گیاهی می تواند به بهبود التهاب و عفونت کمک نماید. همچنین این درمانها به بهبود علائم بیماری نیز کمک می کنند. برخی از این روشها عبارتند از :

 

کمپرس گرم سریع ترین درمان خانگی کیست مویی

 

استفاده از گرما در کاهش درد موثر بوده و به تسکین التهاب کیست نیز کمک می کند. اما مهمترین تاثیر گرما، کمک به تخلیه چرک و عفونت کیست مویی است. با تخلیه عفونت، درد بیمار نیز کاهش می یابد.

 

برای این منظور می توانید از کمپرس های گرم آماده در بازار استفاده کنید. همچنین در صورتی که کمپرس گرم ندارید، میتوانید یک پارچه استریل را در آب گرم خیس کرده و برای چند دقیقه بر روی موضع قرار دهید. این روش را می توانید 2 الی 3 بار در روز تکرار کنید.

 

روغن درخت چای

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

روغن درخت چای ضد میکروب بسیار قوی است. این عصاره قدرت مند می تواند التهاب و عفونت موضع را به سرعت از بین ببرد. این روغن بسیار قوی است پس نباید آن را به تنهایی استفاده کنید.

 

برای این منظور روغن را به نسبت 1 به 10 با آب مخلوط کرده و بر روی موضع استعمال نمایید. پس از خشک شدن با آب گرم شستشو دهید. این روش را می توانید تا 3 بار در روز تکرار کنید.

 

روغن کرچک

روغن کرچک از گیاهی به همین نام به دست می آید. این  روغن حاوی ماده ای به نام اسید ricinoleic است. این ماده با خاصیت ضدالتهابی خود به درمان این بیماری کمک ویژه ای می نماید.

 

برای استفاده از روغن کرچک کافی است توپ پنبه ای را به این روغن آغشته کرده و برای 20 الی 30 دقیقه و یا حتی یک شب تا صبح بر روی موضع کیست قرار دهید. انجام این درمان تا 3 بار در روز منعی ندارد.

 

نمک اپسوم

 

کیست مویی|علائم، عوارض، عکس و روشهای درمان خانگی

 

نمک اپسوم به عنوان ماده ای ضد میکروب عمل می کند. این نمک به علت دارا بودن مقادیر زیادی منیزیم می تواند در بهبود التهاب موثر باشد.

 

در ضمن اگر درد زیادی دارید و یا چرک کیست تخلیه نمیشود. استفاده از نمک اپسوم می تواند برای شما موثر باشد.

 

برای انجام این درمان خانگی کیست مویی لازم است یک لگن (یا وان) را از آب گرم پر کنید و یک قاشق از این نمک را به آن اضافه کنید. برای 15 الی 20 دقیقه در این آب گرم بنشینید.

 

بیشتر بخوانید : 7 درمان خانگی کیست مویی با استفاده از داروهای گیاهی موثر

 

آیا درمان خانگی کیست مویی روش قطعی است؟

خیر، درمان های خانگی یا گیاهی قدرت برطرف کردن این عارضه را ندارند. درمان های خانگی در بهترین حالت می توانند در بهبود علائم بیماری موثر باشند. یعنی می توانند درد و عفونت حاصل از کیست را تسکین دهند نه خود آن را.

 

بهتر است از این درمان ها در کنار سایر روشهای موثر استفاده نمود تا سریع تر به نتیجه دلخواه و درمان کامل بیماری رسید. اگر برای درمان کیست تنها از روشهای خانگی و دارویی استفاده کنید. بیماری شما مکرراً عود خواهد نمود.

 

برای از بین بردن کیست مویی می بایست این موضع به طور کامل تخلیه شود. روشهای جراحی می توانند به درمان این بیماری کمک کنند. اما جراحی عوارض و مشکلات خاص خود را داشته و می تواند عفونت، خونریزی و درد را به همراه داشته باشد. امروزه به ندرت توصیه میشود.