وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

مضرات مصرف زیاد کولا(نوشابه)

 

به گزارش (Health Day News) کارشناسان هشدار دادند که نوشیدن بیش از اندازه کولا می‏تواند خطر مشکل ماهیچه ای را که hypokalemia (کمبود پتاسیم خون) نامیده می‏شود، بالا ببرد.

 

محققان یونانی می‏گویند، در افراد مبتلا به کمبود پتاسیم خون، مشکلاتی در عملکرد عضلات حیاتی بدن وجود دارد. علائم می‏تواند از ضعف خفیف تا فلج جدی عضله باشد.

این تحقیق روی افرادی که بیش از حد کولا می‏نوشیدند (2 تا 9 لیتر در روز)، انجام شد.

دو تا از این بیماران، زنان بارداری بودند که برای مقدار پایین پتاسیم خون به بیمارستان مراجعه کرده بودند.

یکی از آنها زن 21 ساله‏ای بود که روزی 3 لیترنوشابه کولا می نوشید و از خستگی، نداشتن میل به غذا و استفراغ دائم شکایت داشت. نوار قلبی وی حاکی از گرفتگی قلب بود و آزمایش خون او مقدار کم پتاسیم را نشان می‏داد.

دومین بیمار زن باردار دیگری بود که حدود 10 ماه، روزانه بیش از 7 لیتر کولا نوشیده بود. در این بیمار نیز سطح پتاسیم خون پایین بود و از ضعف عضلانی رنج می‏برد. هر دو بیمار پس از حذف نوشابه از رژیم غذایی‏شان و با دریافت پتاسیم خوراکی یا عضلانی، بهبودی کامل پیدا کردند.

دکتر Moses Elisaf از دانشگاه Loannina در این باره گفت:

ما بیشتر از هر زمان دیگری نوشابه مصرف می‏کنیم و مشکلات زیادی از نظر سلامتی به دلیل استفاده از این محصول نصیبمان شده است که شامل: مشکلات دندانی، پوکی استخوان، ایجاد سندرم متابولیک و دیابت می باشد.

همچنین شواهد نشان می‏دهد که استفاده ی زیاد از نوشابه موجب ایجاد هیپوکالیما (کمبود پتاسیم خون) می‏گردد.

دکتر Elisaf همچنین گفت: سه عامل مشترک در نوشابه‏ها وجود دارد که شامل: گلوکز، فروکتوز و کافئین است و می‏توانند موجب‏ هیپوکالمیا شوند. نقش هر کدام از این مواد در بروز هیپوکالمیا از طریق مصرف نوشابه هنوز مشخص نیست و ممکن است از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. اما به نظر می‏رسد که کافئین بیشترین نقش را دارد.

این نتیجه با مطالعات دیگری که روی محصولاتی با سطح بالای کافئین، اما بدون گلوکز و فروکتوز انجام شده است، نیز به‏ دست آمده است.

توجه کنید: که نوشابه‏های بدون کافئین نیز می‏توانند موجب هیپوکالمیا شوند، زیرا فروکتوزی که در داخل آنها وجود دارد، می‏تواند موجب اسهال و از دست دادن پتاسیم بدن شود.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز