شیر اکسیر جوانی

می توان شیر را به اکسیر جوانی تشبیه کرد،
زیرا شیر غذای بسیار کاملی است و همیشه مورد نیاز بدن است. افرادی که از شیر استفاده کرده و می کنند، چندین برابر افراد دیگر سالم ترند.

مصرف شیر و ماست و دیگر لبنیات بخصوص اقلام کم چرب آن، برای استخوان ها بسیار مفید است و استخوان ها را تقویت می کند; شیر را می توان تنها ماده شناخته شده در طبیعت نامید که می تواند نیاز بدن را بطور متعادل تامین کند.

 

شیر مواد زیر را دارد:

۳/۸ درصد چربی: چربی شیر به راحتی هضم می شود و نقش عمده در تولید انرژی بدن دارد.
۳/۳ درصد پروتئین: این پروتئین ها مسئول ساخت، ترمیم و نگهداری بافت های بدن هستند و همانطور که می دانید باید همیشه به مقدار لازم در رژیم غذایی استفاده شوند.
۵ درصد لاکتوز: قند شیر لاکتوز نام دارد. و شیرینی آن یک سوم قند نیشکر است. بعضی از محققان بر این باورند که لاکتوز مانند سایر قند ها چاق کننده نیست و مصرف آن برای بیماران مبتلا به دیابت نیز مضر نیست.
۱ درصد مواد معدنی: که مهمترین این مواد معدنی، کلسیم، پتاسیم، فسفر و سدیم است.
ما می توانیم به راحتی تمام کلسیم بدن را از لبنیات تامین کنیم. همان طور که در زمان های گذشته، مردم از لبنیات به عنوان ماده غذایی اصلی، به میزان زیاد استفاده می کردند و بعضی اوقات شام آنها را نان و شیر یا نان با ماست تشکیل می داده یا شیر خوراک خوشمزه ای برای کودکان شان به حساب می آمده است، امروزه ما نیز باید لبنیات را از منابع اصلی تغذیه خود به حساب آوریم.

همان قدر برای اهمیت شیر کافی است که نوزادی که به دنیا می آید و دوران اصلی رشد خود را می گذراند، فقط با شیر تمام نیاز بدنش تامین می شود و هیچ احتیاجی به غذای دیگری ندارد.

 

مردان از بدو تولد یک دوران شیرخوارگی داشته اند ولی زنان چهار دوران شیرخوارگی دارند: ۱-تولد و رشد ۲-حاملگی ۳- شیردهی ۴-بعد از ۳۵ سالگی. زنانی هنرمنداند که بتوانند با لبنیات غذاهای متعدد و خوشمزه بپزند و افراد خانواده را ارغیب به خوردن اینگونه غذاها به جای ساندویچ ها، پفک، چیپس و شکلات ها و … کنند.

در استرالیا، هفته ای به عنوان هفته ملی سلامتی استخوان ها با تاکید بر مصرف شیر و فرآورده های آن برای پیشگیری از پوکی استخوان اعلام شده است. در این هفته در سال ۲۰۰۴ میلادی توجه ویژه ای به دختران نوجوان و جوان شد.

دوران نوجوانی مهم ترین دوره برای تقویت استخوان هاست. در این دوران استخوان ها سریع رشد می کنند و تامین کلسیم از طریق شیر در استحکام آنها بسیار موثر است.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز