راهکاری بسیار جالب برای ریلکس شدن روح و جسم

راهکاری بسیار جالب برای ریلکس شدن روح و جسم
این روزها که استرس و هیجانات منفی در جامعه زیاد است، همه ما به آرامش و ریلکس شدن احتیاج داریم. صرف نظر از هر دارو و درمان های گیاهی و شیمیایی و ورزش و مدیتیشن، برای یافتن آرامش جسم و روح راه های دیگری نیز وجود دارد. از جمله می توان به اپلیکیشن های موبایل اشاره کرد. تعجب کردید؟ دلیلی برای تعجب وجود ندارد. نرم‌افزارهای متنوعی  برای انواع کارها در فروشگاه های اینترنتی وجود دارند، چرا نباید در زمینه آرامش جسم و روح بشر نیز اپلیکیشن ساخته و عرضه شود؟

اپلیکیشن هایی که در ادامه معرفی می کنیم بسیار کاربردی هستند و می توان از اطلاعات آنها بسیار استفاده کرد. این نرم‌افزارها کمک می کنند تا ذهن خود را خالی، فشار خون خود را کنترل کنید یا هنگام شب خواب راحتی داشته باشید.

اپلیکیشن‌های کنترل استرس

ردیاب استرس (Stress Tracker )

این اپلیکیشن توسط گروهی از روانشناس ها و محققان و با استفاده از رفتاردرمانی ادراکی ساخته شده است. این نرم‌افزار استرس های شما را تشخیص و به شما امید می دهد تا برخی از فشارهای  روزانه خود را کاهش دهید. این نرم افزار می تواند حالت ها و تنش های روحی کاربر و دلایل ایجاد پرخاشگری و عصبانیت در او را ردیابی کند و تشخیص دهد. با تشخیص این لحظه ها، شما بهتر می توانید با شرایط اضطراب‌زا کنار بیایید. یا از همه بهتر، از آنها پیشگیری کنید. از جمله موارد جالب این اپلیکیشن باید به تحقیق و کارشناسی زیادی که برای طراحی آن صورت گرفته است، اشاره کرد.

GPS برای روح انسان (GPS for the Soul )

این اپلیکیشن توسط آریانا هافینگتون و دیپاک چوپرا طراحی شده است و به روش بایوفیدبَک عمل می کند. به این مفهوم که حالات‌ روحى‌ و عاطفى‌ همچون دلواپسى‌ و افسردگى را‌ از طریق‌ تعدیل‌ اعمال‌ غیرارادى مثل‌ فشار خون‌ و تپش‌ قلب‌ به‌ كمك‌ ابزار الكترونیكى‌ کنترل می کند. برای استفاده از این نرم‌افزار، کاربر باید انگشت خود را روی لنز دوربین گوشی قرار دهد تا حسگر داخلی اپلیکیشن، تپش قلب و تغییر ضربات آن را اندازه گیری کند.

 
سپس با توجه به سن، وزن و جنسیت کاربر، این اپلیکیشن می تواند میزان استرس کاربر را با طیف های رنگی متنوع نمایش دهد که هر کدام نشان از شرایط روحی کاربر دارند. این اپلیکیشن همچنین با موسیقی یا تماشای تصاویر آرامش‌بخش به کاهش استرس کاربر نیز کمک می کند. 
به طور همزمان، برنامه داخلی نرم افزار نیز کمک می کند تا کاربر به صورت نرمال نفس بکشد. برای این منظور باید به صفحه نمایش موبایل نگاه کنید تا pulse را ببینید – ناحیه تاریکی که شبیه نمودار سینوسی است – که بالا و پایین می رود. با بالا رفتن شاخص نفس بگیرید و با پایین رفتن آن بازدم را انجام دهید. این کار باعث می شود تا تنفس شما تنظیم و استرس کم شود.

فشار و تکان گوشی برای کاهش استرس (Squeeze and Shake Stress Relief)

این توپ های مجازی هنگامی که صفحه نمایش را فشار می دهید به صدا در می آیند. گوشی را همزمان با فشار کناره های آن، تکان دهید و در نتیجه یک ماساژ دستی از طریق ویبره گوشی دریافت خواهید کرد. هر چه گوشی را سریع تر تکان دهید، ماساژ بهتری دریافت خواهید کرد. توپ های کاهش استرس در دنیا واقعی نیز وجود دارند و کاربر با فشار آنها در دست می تواند میزان اضطراب خود را کاهش دهد. این توپ ها نیز دقیقا نسخه مجازی همان ها هستند که در کاهش اضطراب و عصبانیت  کاربر تاثیر مثبتی نیز دارد.

نفس کشیدن برای آرامش (Breathe2Relax)

کارشناسان سلامت روحی اعتقاد دارند نفس کشیدن از دیافراگم پایه و اساس برطرف کردن استرس در انسان است. اپلیکیشن Breathe2Relax با نمایش ویدئو به کاربر کمک می کند تا بتواند روش درست و عمیق نفس کشیدن را تمرین کند و تکنیک آن را بیاموزد. هدفون خود را بگذارید و با توجه به آموزش های این نرم‌افزار دم و بازدم داشته باشید.

اپلیکیشن هایی برای خواب راحت


صدای چندبسامدی (White Noise)

این نرم‌افزار بسیار موردعلاقه و توجه دکتر Oz است. به طور مثال، تصور کنید در پرواز هوایی هستید و می خواهید تا مقصد چرت بزنید اما دونفری که پشت سر شما نشسته اند با صدای بلند در مورد بدبختی های خود صحبت می کنند. چه کار می توان کرد؟ هدفون های خود را بگذارید و اجازه دهید صداهای آرامش‌بخش همچون صدای برخورد امواج به سنگ های ساحل همچون لالایی برای خواباندنشما عمل کنند. این اپلیکیشن را همه کاربران آی‌فون، آی‌پد و اندروید می توانند استفاده کنند و در آن 40 نوع صدای آرامش‌بخش وجود دارد. برای صداهای بیشتر باید پول پرداخت کنید.

چرخه خواب (Sleep Cycle )

برای استفاده از این اپلیکیشن باید گوشی خود را در کنار سر خود روی بالش بگذارید. حسگر داخلی اپلیکیشن با استفاده از شتاب‌سنج داخلی آی‌فون، حرکت های شما را مانیتور می کند و با بررسی نوع حرکت ها مشخص می کند در چه فازی از خواب قرار دارید. به این ترتیب، چرخه خواب شما را ثبت می کند. در انتها، نموداری از کیفیت خواب کاربر به او ارایه می دهد. به این ترتیب می توانید تشخیص دهید در ادامه کدام روزها، فعالیت های و غذاها و نوشیدنی ها خواب راحت تری داشته اید.

انسان وقتی خواب سبکی دارد خیلی راحت بیدار می شود. بنابراین، این اپلیکیشن پنجره 30 دقیقه ای پیش از زمان تنظیم شده آلارم گوشی دارد و می تواند شما را هنگامی که خوابتان سبک شد، بیدار کند. شاید نیم ساعت کمتر بخوابید اما بدانید سرحال تر بیدار خواهید شد.  Sleepbot نیز مشابه همین کارکرد را دارد و به طور رایگان در دسترس کاربران اندرویدی قرار دارد.

اپلیکیشن هایی برای حفظ آرامش

Earthlapse

از روش های جالبی همچون موسیقی آرامش‌بخش به همراه تماشای فیلم های تغییرات زمین در طولانی مدت و نمایش آن در زمان های کوتاه که توسط ناسا در ایستگاه بین المللی فضایی ضبط شده اند برای آرامش می توان استفاده کرد. کاربر می تواند سرعت تصاویر را کنترل کند. شما همچنین می توانید آب‌وهوای سراسر دنیا را نیز با آن چک کنید. اینکه چند دقیقه بتوانید از فکرهای آزاردهنده دوری کنید به آرامش روحی شما کمک زیادی می کند.

آرامش عمیق (Deep Relaxation )

این اپلیکیشن روش ریلکسیشن Silva را به کاربر آموزش می دهد. این روش فرد را در خلسه خود ساخته فرو می برد. می توانید دوره های 30 دقیقه ای یا 20 دقیقه ای تمدد اعصاب این برنامه را انتخاب کنید. این اپلیکیشن رایگان و واقعا آرامش بخش است. صدای زنی که در آن صحبت می کند بسیار آرامش بخش و زیبا است. اپلیکیشن اندرویدی مشابه این نرم‌افزار، Relax With Andrew Johnson Lite نام دارد. که به نوعی خود هیپنوتیزمی را به کاربر می آموزد.

اپلیکیشن های سرگرم‌کننده

آکواریوم دریایی (Marine Aquarium )

محققان علمی اعلام کرده اند تماشای حرکت ماهی ها در آب می تواند به کاهش فشار خون و تپش قلب کمک کند و منجر به خوشحالی و آرامش انسان بشود. شاید به همین دلیل است که برخی از پزشکان در اتاق های انتظار خود آکواریوم قرار می دهند. این اپلیکیشن ویدئوهایی از انواع ماهی ها را نمایش می دهد. کاربر می تواند از میان 28 نوع ویدئوی متفاوت، نمونه دلخواه را انتخاب کند و برای بکگراند تنظیم کنید.

شمارش گوسفندها (Sheep Counter )

اگر با شمردن گوسفندها در ذهن، خود را می خوابانید، باید بدانید این اپلیکیشن ساده شما را به خواب مغناطیسی فرو می برد. گوسفندهای این اپلیکیشن کارتونی با چهره های دوست داشتنی هستند. جالب است بدانید شمارش این گوسفندها واقعا موثر بوده است و کاربران بسیاری به واسطه آن خوابیده اند.